Արթուր Բաղդասարյան. ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները թևակոխել են նոր փուլ
Այսօր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեայի համանախագահությամբ տեղի է ունեցել Եվրամիության խորհրդատվական խմբի Խորհրդի հերթական` 12-րդ նիստը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԱԽ մամուլի ծառայությունից:
Նիստին մասնակցում էին ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչը, Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ երկրների դեսպանները և եվրոպական կառույցների ղեկավարները, ինչպես նաև ՀՀ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքում Արթուր Բաղդասարյանն ասել է.
«Այսօրվա մենք ոչ թե ամփոփելու ենք կատարվածը, այլև կառուցելու ենք ապագայի տեսլականը: Իսկապես, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները թևակոխել են զարգացման բոլորովին նոր փուլ: Մշակվել է ճանապարհային քարտեզ ՀՀ-ԵՄ համագործակցության համար և այդ ճանապարհային քարտեզը պետական մարմինները իրականացնում են ժամանակացույցի համաձայն: Մենք ընթացիկ տարվա նոյեմբերին, Վիլնյուսյան գագաթաժողովի ժամանակ, նախատեսում ենք մոտենալ ՀՀ-ԵՄ քաղաքական ասոցացման համաձայնագրի ստորագրմանը:
Կարևոր եմ համարում նաև այս տարվա ընթացքում Դոնորական կոնֆերանսի կազմակերպումը, որը հնարավորություն կտա, իսկապես, Հայաստանին հատկացնել լրացուցիչ ֆինանասական, տեխնիկական աջակցություն նախատեսված փոփոխությունները վճռականորեն կյանքի կոչելու համար: Այսուհետ Հայաստանի համար հասանելի են ևս 12 նոր գործիքներ: Հայաստնի պետական մարմինները կարող են ուղիղ կապ հաստատել Եվրոպական Միության շուրջ 30 գործակալությունների հետ, ինչը հնարավորություն կտա ուղղակի կապեր և մեխանիզմներ ստեղծել և լրացուցիչ աջակցություն ստանալ»:

The 12th regular meeting of the EU Advisory Group Board was held today. It was co-chaired by Secretary of the National Security Council (NSC) Arthur Baghdasarian and Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea, according to the press service of NSC.
The UNDP Resident Representative, ambassadors of EU countries accredited to Armenia, heads of European organizations, and representatives of Armenian government bodies participated in the meeting.
In his opening speech, Arthur Baghdasarian said:
“Today we will build the vision of the future, rather than sum up the work done. Armenia-EU relations have entered a new stage of development. A roadmap was developed for Armenia-EU cooperation, and government bodies are implementing this roadmap according to schedule. We plan to reach the signing of the Armenia-European Union political association agreement at the Vilnius summit in November.
“We consider it important to organize this year a Donor Conference that will allow providing additional financial and technical assistance to Armenia in order to bring about the changes. 12 new tools will henceforth be available to Armenia. Armenia’s government bodies can establish direct links with some 30 EU agencies, which will help create direct links and mechanisms and receive additional assistance”.