Պետրոս Մակեյան. ՀԱԿ վերջին համագումարը բավականին տխուր է անցել
«Վերջին տարիներին ընդդիմության դաշտում պայքար է գնացել ընդդիմության տիտղոսի համար, ինչից օգտվում է վարչախումբը և կարողանում է իշխանություն պահել»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով ներքաղաքական զարգացումներին և հետընտրական զարգացումներին, ասաց «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանը:
Նա նշեց, որ ՀԱԿ վերջին համագումարը բավականին տխուր է անցել և իր կարծիքով, ընդդիմադիր դաշտում գործընթացների շարունակակությունը ապահովելու է հենց ժողովուրդը:
Պ. Մակեյանն ասաց, որ ապրիլի 9-ին երթի մասնակիցների 2 խմբի բաժանվելը թույլ տվեց խուսափել արյունահեղությունից և Մարտի 1-ի կրկնությունից:
«Ազատության հրապարակում էներգետիկան թույլ տվեց հասկանալ, որ պայքարը շարունակվելու է և ժողովուրդը պատրաստ է շարունակելու պայքարը»,-ասաց Մակեյանը:
Բանախոսը նշեց, որ ինքն ընդդիմության հետագա պայքարը տեսնում է «Ղարաբաղ» կոմիտեի մոդելի օգտագործման մեջ, երբ յուրաքաչնյուր շրջանում ստեղծվում էին տեղական կոմիտեներ. «Նոր կոմիտեները կարող են կոչվել «Հայաստան» կոմիտեներ»,-ասաց բանախոսը:
Անդրադառնալով ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի գործողություններին Բաղրամյան փողոցում նա նշեց, որ ոստիկանապետի գործողությունները փոքրացրեցին այն էներգետիկան, որ առկա էր Բաղրամյան փողոցում, ինչը թույլ տվեց խուսափել բախումներից:
«Բաղրամյան փողոցում իրավիճակը, այնուամենայնիվ, վերահսկվում էր հենց Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողմից»,-հավելեց բանախոսը:

Makeyan: Last congress of HAK took place in quite sad atmosphere
“A struggle for the title of opposition has been waged in the opposition field in recent years, while the authorities took advantage of it and retained their power,” Chairman of Democratic Homeland Party Petros Makeyan said at the meeting with reporters today.
In his words, the latest congress of Armenian National Congress (HAK) Party took place in quite a sad atmosphere. He expressed an opinion that it is the people who can ensure the continuity of processes in the opposition field.
According to Makeyan, the circumstance that the April 9 procession participants divided into two groups allowed them to avoid bloodshed and a repeat of the March 1 events.
“The energy in Liberty Square showed that the struggle will go on and people are ready to continue struggling,” Makeyan said.
The speaker noted that he sees further struggle of the opposition possible in using the Karabakh Committee’s model when local committees are set up in each region. “New committees can be called “Armenia” committees,” he suggested.
As for the actions of Police Chief Vladimir Gasparian in Baghramian Avenue, Makeyan said Gasparian’s actions reduced the “energy” in Bagramian Avenue and allowed avoiding clashes.
“The situation in Baghramian Avenue was, nevertheless, controlled by Raffi Hovannisian,” Makeyan added.