ԱԳՆ-ն մեկնաբանում է Հայաստանից Լիբիա մատակարարվող զենքի մասին լուրերը
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարաությունը պատասխանել է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին այն մասին, թե ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ներկայացրած զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանը զենք է մատակարարել Լիբիա` չնայած գործող պատժամիջոցներին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից: Այսպիսով, ԱԳՆ-ն պատասխանել է.
«Լիբիային նվիրված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1973 բանաձևի համաձայն ստեղծված փորձագետների խմբի փետրվարի 15-ի զեկույցում չկա նման ձևակերպում, թե իբրև Հայաստանից զենք է մատակարարվել Լիբիա և ընդհանրապես որևիցե մեղադրանք Հայաստանի նկատմամբ բացակայում է։
Զեկույցում, որը հասանելի է ՄԱԿ-ի կայքէջում, նշված են Լիբիա ռազմական նշանակության ապրանքների տեղափոխման հետ առնչություն ունեցող, տարբեր` այդ թվում նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներում գրանցված մի շարք մասնավոր ընկերություններ: Այդ շարքում հիշատակվում են նաև հայաստանյան գրանցում ունեցող երկու ընկերություն:
Հայաստանն՝ ի պատասխան փորձագետների խմբի հարցման, ամբողջական և սպառիչ տեղեկատվություն է տրամադրել վերոհիշյալ ընկերությունների և նրանց գործունեության մասին»:

Армения не поставляла оружие в Ливию
«В докладе группы экспертов от 16 февраля, созданного согласно резолюции 1973 СБ ООН по вопросу Ливии, нет формулировки о том, что, якобы, Армения поставляла оружие Ливии, и вообще там нет какого-либо обвинения в адрес Армении», - заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, отвечая на вопрос агентства «Арменпресс».
«В докладе, текст которого доступен на сайте ООН, указан ряд частных компаний, которые зарегистрированы в различных странах, в том числе, странах НАТО, и которые имели связь с поставками в Ливию товаров военного значения. В этом списке значатся также две компании, имеющие регистрацию в Армении.
Армения, в ответ на запрос группы экспертов, дала полную и исчерпывающую информацию об указанных компаниях и их деятельности», - отметил Т.Балаян.