«Կարելի է ասել, որ Վարդան Օսկանյանը չի տիրապետում Երևանի խնդիրներին»
Երևանի քաղաքապետի ընտրությունների քաղաքականացման փորձ կիրառում է ԲՀԿ-ն, «Բարև Երևան» կոլաիցիան, ՀՅԴ-ն, ՀԱԿ-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
«Վարդան Օսկանյանը շատ քիչ է խոսում առօրյա պրոբլեմներից, գուցե բաժանում կա նրանց մոտ, Գուրգեն Արսենյանն ավելի առարկայական է խոսում, իսկ Վ. Օսկանյանի խոսելուց դատելով կարելի է ասել, որ նա չի տիրապետում Երևանի խնդիրներին և նման կերպ է խոսում` պարզամիտ չերևալու համար»,-ասաց նա:
Ա. Ադիբեկյանի խոսքով` ՀՅԴ-ն և ՀԱԿ-ը փորձում են ցույց տալ, որ իրենք իշխանությունը ընկալում են որպես հեղաշրջման ապագա քայլ, իսկ ՕԵԿ-ն ու ՀՀԿ-ն փորձում են պահել ընտրությունները կենցաղային մակարդակի վրա:
«ՕԵԿ-ի խմբակցությունն իր քարոզարշավով փորձում է ցույց տալ, որ կարող է բերել այնպիսի հարցերի լուծում, որ ուրիշները չեն անի, և ի դեմս Արմեն Երիցյանի՝ լուծել բազմաթիվ խնդիրներ»,-ասաց նա:
Նրա հավաստմամբ` չափավոր ըննդիմությունը կընտրի «Բարև Հայաստան» դաշինքին, կենտրոնամետ ընդդիմության ձայները ԲՀԿ-ին կգնան, քանի որ նրա քննադատությունը սուր չէ, ինչպես ՀԱԿ-ն ու ՀՅԴ-ն: ՀԱԿ-ի շանսերը շատ փոքր են:
Խոսելով սև ՓԻԱՌ-ի օրինակներից, նա նշեց, որ պաշտոնապես առաջին դեմքերն իրար սուր քննադատության չեն ենթարկում, սակայն ինտերնետում և մամուլում սև ՓԻԱՌ-ի նութեր կան. «Մի դեպքում բոլոր սատկած կատուներին կախում էին Տ. Մարգարյանի ականջներից, ոնց որ թե այս քսան տարվա ընթացքում Երևանի քաղաքապետերը եղել են ՀՀԿ անդամներ, և նրանցից առաջ չի սկսվել այս ամենը»,-ասաց նա:

Adibekian: Vartan Oskanian not familiar with Yerevan problems
Prosperous Armenia Party (BHK), Hello Yerevan bloc of parties, Armenian National Congress Party (HAK), and ARF (Dashnaktsutyun) Party are trying to politicize the elections to the Yerevan Council of Elders, sociologist Aharon Adibekian told reporters today.
“Vartan Oskanian does not speak much about the existing problems, perhaps because there is a division of duties in BHK. Gurgen Arsenian talks more substantially. Judging from Oskanian’s speeches, he is not familiar with the problems of Yerevan,” the sociologist stressed.
In his words, ARFD and HAK parties are trying to show that they view these elections as a step towards the further process of power change, while Orinats Yerkir Party (OEK) and Republican Party are trying to keep the elections at an everyday level.
“OEK faction tries to show that it is capable of solving the problems that no one else will tackle and that in the person of Armen Yeritsian, OEK can solve numerous problems,” Adibekian noted.
In his opinion, moderate opposition will vote for Hello Yerevan bloc, while BHK will collect votes of centrist opposition because BHK voices less radical criticism than HAK and ARFD.
As regards the PR campaign, the sociologist said that the persons who top the lists of candidates do not criticize harshly each other, but there is black PR in the mass media and on the Internet.