«ՀՀԿ, ԲՀԿ և Բարև Երևանը կանցնեն շեմը. ՀԱԿ-ից ընտրողները հիասթափված են»
«ՀՀԿ, ԲՀԿ և «Բարև Երևանը» կանցնեն շեմը, ՀԱԿ-ի հարցում ընտրողները հիասթափված են և տեսնենք, նրանք կարո՞ղ են վերականգնել վստահությունը առաջին համարների թեկնածուների նկատմամբ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքով` այս ընտրություններին կմասնակցեն ընտրողների 55-60 տոկոսը, որից 32-ի դեպքում հայտնի է թե ում են նախընտրում, մնում է 22 տոկոսի ձայների վերաբաշխումը:
«Եթե ՀՀԿ-ն պահպանի իր դիրքերը, նա 40 տոկոսից չի նվազի, իսկ ընդդիմությունը 55 տոկոս ձայն կունենար, եթե միավորվեր»,- ասաց նա:
Հարցին՝ արդյոք որոշիչ կարո՞ղ են լինել այս ընտրությունենրը ՀՀ նախագահական հաջորդ ընտրությունների համար, նա նշեց, որ ընտրություններից հետո հանրային հետաքրքրության անկում է լինում, բացի այդ, միայն Երևանի կարծիքով չի որոշվում ողջ Հայաստանի ճակատագիրը:

А.Адибекян: РПА, ППА и Союз партий «Здравствуй, Ереван» преодолеют барьер
На выборах в Совет старейшин Еревана процентный барьер преодолеют Республиканская партия Армении, партия «Процветающая Армения» (ППА) и Союз партий «Здравствуй, Ереван». Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами социолог Агарон Адибекян.
Что касается партии «Армянский национальный конгресс», то, по словам А.Адибекяна, избиратели разочарованы в АНК и пока неясно, сумеют ли они восстановить доверие общества к первым лицам предвыборного списка партии.
По его словам, в этих выборах примут участие 55-60% избирателей, из них в случае 32% респондентов уже предпочтения уже известны и остается перераспределение 22% голосов.
«Если РПА сохранит свои позиции, то не опустится ниже 40%, а оппозиция будет иметь 55% голосов, если объединится», - сказал он.
На вопрос о том, могут ли сыграть выборы в Совет старейшин Еревана решительную роль для следующих президентских выборов, А.Адибекян отметил, что после выборов наблюдается спад общественного интереса, кроме того, судьба Армении не определяется лишь мнением Еревана.