Թ. Յագլանդ. Եվրոպայում անվտանգությունը ոչ թե դրսից, այլ` ներսից է խաթարվում
Եվրոպայի խորհուրդը մեծ ակնկալիքներ ունի Հայաստանից, որը մեկ ամիս անց ստանձնելու է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահությունը: Այս մասին այսօր ՀՀ ԱԳՆ-ում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբյորն Յագլանդը:
Յագլանդն առանձնացրեց նաև մի շարք կարևորագույն խնդիրներ, որոնք այսօր կան ու որոնց ուղղությամբ աշխատել է պետք.
«Հիմանական մարտահրավերն են կոռուպցիան, հարկերից խուսափելը, փողերի լվացումն ու թրաֆիքինգը: Սրանք իրական վտանգներ են, որոնք խարխլում են մարդկանց հավատը քաղաքական համակարգի հանդեպ»,- ասաց Յագլանդն ու ավելացրեց, որ եվրոպական երկրների անվտանգությունը ոչ թե դրսից է խաթարվում, այլ ներսից, և դրա պատճառը հավատի բացակայությունն է:
Նշենք, որ ասուլիսից առաջ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Է. Նալբանդյանի հետ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել` Երևանում ԵԽ գրասենյակի հիմնադրման և իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ:

Торбьерн Ягланд: Совет Европы связывает с Арменией большие ожидания
Совет Европы связывает большие ожидания с Арменией, к которой через месяц перейдет председательство в Комитете министров СЕ. Об этом заявил сегодня журналистам генеральный секретарь Совета Европы Торбьерн Ягланд в ходе пресс-конференции в МИД Армении.
Торбьерн Ягланд отметил также ряд существующих сегодня важных проблем, в направлении решения которых должна поводиться работа.
«Основные вызовы – это коррупция, уклонение от налогов, отмывание денег и трафикинг. Это реальные опасности, которые расшатывают доверие людей к политической системе», - заявил генсек СЕ. Он отметил, что безопасность европейских стран расшатывается не извне, а изнутри и причина этого в отсутствии веры.
Отметим, что сегодня в ходе встречи с и.о. министра иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном до пресс-конференции был подписан Меморандум о взаимопонимании между правительством Армении и Советом Европы относительно учреждении в Ереване офиса СЕ и его правового статуса.