Հովհաննես Իգիթյան. Ես երբեք ՀԱԿ-ի անդամ չեմ եղել
ՀԱԿ-ը անձ-կուսակցություն է: Անդրադառնալով ՀԱԿ-ի շուրջ ծավալվող վերջին զարգացումներին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց միջազգային փորձագետ, քաղաքական գործիչ, ՀՀՇ նախկին անդամ Հովհաննես Իգիթյանը:
«Ես երբեք ՀԱԿ-ի անդամ չեմ եղել: Ես եղել եմ ՀՀՇ անդամ և գտնում էի, որ ՀՀՇ-ն շատ անելիքներ ունի: Ես ընդամենը պաշտպանում էի իմ կուսակցության շահերը և իմ կուսակցության գիծը տարել եմ առաջ: ՀԱԿ-ը եկավ, փակեց իմ կուսակցությունը, օգտագործեց իմ կուսակցության թե՛ ֆինանսկան, թե՛ գույքային և թե՛ մարդկային ռեսուրսը: Պարզ է, որ ես դրան պետք դեմ լինեի: Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչու եմ ես ՀԱԿ-ին անվանում անձ-կուսակցության, ապա դա շատ հստակ է: Նայեք` այսօր կա ՀԱԿ դաշինք, որն ասում է որ մենք շարունակելու ենք գործել որպես ՀԱԿ դաշինք, կա ՀԱԿ կուսակցություն, որն ասում է` չէ մենք ենք ՀԱԿ-ը, և կա ԱԺ ՀԱԿ խմբակցությունը, որն ասում է, որ մենք ենք ընտրվել: Ես պարզ լուծում ունեմ այս խնդրին: Իմ կարծիքով` որտեղ որ Լևոն Տեր-Պետրոսյան է, այնտեղ էլ ՀԱԿ-ն է:Սա էլ գալիս է ապացուցելու այն, որ սա անձի կուսակցություն է»,- նշեց Լևոն Իգիթյանը` հավելելով, որ ցանկացած մարդ կարող է ունենալ իր կարծիքը, և ցանկացած մարդ կարող է սխալվել, այդ թվում` թե ինքը և թե Լևոն Տեր-Պետոսյանը:
«Միայն ժամանակը ցույց կտա թե ով էր ճիշտ, իսկ ով` սխալ: Ինչպես որ Լևոն-Տեր Պետրոսյանն է ասում` ինքը գիտանական է և փաստերին է հավատում, ես էլ եմ գիտնական, այն էլ՝ ճշգրիտ գիտությունների մասնագետ, և ես էլ եմ հավատում փաստերին: 2008թ ՀԱԿ-ին, շարժմանը համակրել են բազմաթիվ անձինք, սակայն որոշ քայլերի պատճառով, կամ անձերի սխալերի հետևանքով համակիրները քչացել են: Ակնհայտ է, որ ՀԱԿ-ի համակիրները քչացել են: Ես գտում եմ, որ փաստը սա է»,- հավելեց բանախոսը:

Igitian: I was never member of HAK
Armenian National Congress (HAK) Party is a party of one person - the political figure, member of HHSh (Pan-Armenian National Movement) Party Hovhannes Igitian told reporters today, when discussing the recent developments related to HAK.
“I was never a member of HAK, I was a member of HHSh and believed that we had much work to do. I just protected the interests of my party. Then HAK came on the scene and began using material, human, and financial resources of my party. I had to oppose it. The reason why I call HAK a party of one person is quite clear. Today there is HAK bloc stating that it will continue to act as a bloc, there is HAK Party, and also HAK parliamentary faction which says that they were elected. I have a simple solution to this problem. I think HAK is where Levon Ter-Petrosian is. This proves that HAK is a party of one person,” Igitian said.
“Time will show who was right and who was wrong. In 2008 HAK had a lot of supporters, but their number has declined because of some moves, because of mistakes made by some people. I think it is a fact,” H. Igitian said in conclusion.