Զուրաբյանը վստահ է` Տեր-Պետրոսյանին տարիքը չի խանգարի
Հայ Ազգային Կոնգերս դաշինքից կուսակցության վերածված այս կառույցը իր առաջին համագումարին ապացուցեց, որ գործ ունենք հզոր, համախմբված մի ուժի հետ, որն այլևս որևէ կապանք չունի: Լրագրողների հետ հանդիպաման ժամանակ ասաց կուսակցության փոխնախագահ, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն զուրաբյանը:
«Վերջին ամիսներին մենք ունեինք փոքր ճգնաժամի նման մի բան, որը կապված էր նրա հետ, որ «մարդ-կուսակցությունները» խաթարում էին Կոնգրեսի արդյունավետ գործունեությունը: Երկրորդ՝ այլևս չէինք կարող հաշտվել նրա հետ, որ բազմաթիվ կուսակցականներ, որոնք ցանկանում էին մասնակից լինել քաղաքական գործընթացներին, դրա հնարավարությունը չունեին: Շարժումը, պահպանելով իր էությունը, ստացավ նոր կազմակերպական ձև՝ կուսակցություն: Այս ճգնաժամը կարող ենք համարել հաղթահարված»,- ասաց նա:
Հարցին, թե արդյոք ՀԱԿ դաշինքի ակտիվ գործունեությանը խանգարող հիմնական հանգամանքը նշյալ «մարդ-կուսակցությունների» գործունեությունն էր, խմբակցության ղեկավարը նախ հորդորեց կարդալ իրենց երեկվա հայտարարությունը, ապա ասաց, որ «այնտեղ ավելի շատ կնիք կար, քան մարդ»:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե կուսակցությունը ղեկավարելիս Լևոն Տեր-Պետրոսյանին իր տարիքը չի՞ խանգարի, Զուրաբյանն ասաց. «Եթե համաձայնել է ղեկավարել, նշանակում է չի խանգարում»:

Zurabian: Age is no obstacle to Levon Ter-Petrosian
The organization, which has been transformed from Armenian National Congress (HAK) bloc into HAK party, proved at its very first congress that it is a powerful and cohesive force that managed to get rid of the fetters restraining it, the deputy chairman of HAK Party, head of HAK faction Levon Zurabian said at the meeting with reporters today.
“The last few months were a period of small crisis for us because the “parties of one person” hindered effective work of the Congress. Secondly, we could no longer accept the fact that numerous parties willing to participate in political processes had no such opportunity. Retaining its essence, the movement has taken a new organizational shape – that of a party. The crisis has been overcome,” Zurabian stated.
When asked whether the activities of those “parties of one person” were the main obstacle to active work of HAK bloc, Levon Zurabian told those present to read the statement issued yesterday, adding: “There were more signatures than people there”.
Asked by reporters if Levon Ter-Petrosian’s age will not prevent him from leading the party, Zurabian replied: “If Levon Ter-Petrosian has agreed to lead HAK Party, it means that age is no obstacle for him”.