Ա. Սարգսյան. Հայերի լոբբինգը հատվածական է, անհրաժեշտ է միասնականություն
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը ստեղծվել է, բայց հայտնի չէ, թե ինչով է զբաղվում: Ոչ մի ռեալ քայլ չկա: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի փոխնախագահ Արամ Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ թեև հանձնաժողովը ստեղծվել է 3 տարի առաջ, սակայն հայտնի չէ, թե ինչով է զբաղվում. «Մենք չունենք մշակված ծրագիր: Վերջիվերջո ի՞նչ ճանապարհով ենք շարժվելու: Ամբողջ աշխարհը սպասում է, որ հայերը մի յուրահատուկ, ազդեցիկ բան են անելու, բայց մենք ոչինչ չենք անում: Եթե առաջիկա մի քանի ամսում էլ ոչինչ չձեռնարկենք, կձախողվենք»:
Այսօրվա դրությամբ, Ա. Սարգսյանի խոսքով, հայերի լոբբինգը հատվածական է, չկա համակարգված գործունեություն, «այլ կերպ ասած` խայտառակ վիճակում է»:
Ասուլիսին մասնակից միջազգային իրավունքի մասնագետ Վլադիմիր Վարդանյանն էլ իր հերթին թվարկեց վերջին 10 տարվա մեր հաջողությունները, այն է` ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում պառլամենտական ճանաչում, Ցեղասպանության ժխտման դատապարտման փորձերը դատական համակարգի շրջանակում, ցեղասպանությանը հարակից պահանջներ ներկայացնելու դեպքերը` ապահովագրական դատավարությունները. «Պետք է ուշադիր լինել` այս դատավարություններից մի քանիսում շահել ենք, բայց միայն որպես ապահովագրական դեպք, սա ցեղասպանության համար փոխհատուցում չէ»:
Բանախոսները միակարծիք են` խնդիրը պետք է տեղափոխվի իրավական դաշտ. «Միջազգային ճանաչումը մենք դարձրել էինք առաջնային, բայց ավելի շատ պետք է խոսենք հետևանքների հաղթահարման մասին: Եթե մենք դա ենք առաջ բերում, արդեն տեղափոխվում ենք իրավական դաշտ»,- ասաց Արամ Սարգսյանը:

The State Commission coordinating the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide was established three years ago, but it is not clear what it has done. Vice President of the World Armenian Congress, the leader of the Democratic Party of Armenia Aram Sargsyan expressed this opinion during a meeting with reporters today.
“We have not developed a program to decide what path to follow. The whole world expects the Armenians to do something unique and impressive, but we don’t do anything. If we fail to take measures in the next few months, it will mean a failure,” he noted.
In his words, the Armenia lobby today takes fragmentary, uncoordinated actions, in other words, it is in “a shameful state”.
Another participant of the press conference, international law expert Vladimir Vardanian enumerated the achievements of the Armenians in the past ten years, in particular, the Genocide’s recognition by parliaments of the U.S. and Europe, attempts to condemn the Genocide’s denial within the framework of the judicial system, and trials of insurance cases. “We have won some cases, but only as insurance cases, and it was not compensation for the genocide”, he stressed.
The press conference participants expressed an opinion that the problem should be moved to the legal field. “We give priority to the international recognition of the Armenian Genocide, whereas we should speak more about overcoming its consequences. When we do it, we already move to the legal field,” Aram Sargsyan said.