«Նոր Հայաստան» կուսակցությունը միավորվեց «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը
Այսօր տեղի ունեցավ «Նոր Հայաստան» չգրանցված կուսակցության արտահերթ համագումարը, որի օրակարգում էր «Օրինաց երկիր» կուսակցության հետ միավորման հարցը: Համագումարին ներկա էին ՕԵԿ փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանը և ԱԺ ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը: Համագումարը սկսվեց ավելի քան կես ժամ ուշացումով, կիսադատարկ դահլիճում: Համագումարի որոշմամբ՝ «Նոր Հայաստան» կուսակցությունը միավորվեց «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը:
Իր խոսքում «Նոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, «Մաքսինֆո» լրատվական կայքի հիմնադիր Բաբկեն Հարությունյանը նշեց, որ ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը մերժել է գրանցել «Նոր Հայաստան» կուսակցությունը, սակայն դա պատճառ չէ ընկճվելու համար, և երիտասարդներից բաղկացած իրենց թիմը հաստատակամ է շարունակել քաղաքական գործունեությունը:
««Նոր Հայաստան» կուսակցությունը ստեղծվել է «Եվրասիական ինտեգրացիա» ՀԿ-ի հենքի վրա, և մինչ արդարադատության նախարարությունը մտորումների մեջ էր գրանցել կուսակցությունը, թե ոչ, «Եվրասիական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն եվրասիական տեղեկատվական կենտրոն ստեղծելու առաջարկով դիմեց ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանին: Ի պատիվ պարոն Բաղդասարյանի՝ կենտրոնի ստեղծումը ընթացքի մեջ է: Արթուր Բաղդասարյանը մեզ առաջարկեց քաղաքական գործունեությունը շարունակել «Օրինաց երկիր» կուսակցության հետ համատեղ»,-տեղեկացրեց Բ. Հարությունյանը:
ՕԵԿ փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանը ողջունեց «Նոր Հայաստան» կուսակցության անդամներին և նշեց, որ տեսնում է երիտասարդների, ովքեր ցանկություն ունեն իրականացնել փոփոխություններ և պայքարել իրենց վաղվա օրվա համար:
«Կուսակցության ցանկությունը միանալ «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը մենք դիտարկում ենք որպես կամքի արտահայտություն՝ կառուցելու օրինաց երկիր: Պետք է հնարավորություն տրվի երիտասարդներին քաղաքակիրթ քաղաքական պայքարով հարթել ճանապարհ դեպի մի ապագա, որտեղ իրենք ուզում են իրենց տեսնել»,- նշեց Մհեր Շահգելդյանը:

Партия «Новая Армения» присоединилась к партии «Оринац еркир»
Сегодня в гостинице «Конгресс Ереван» состоялся внеочередной съезд незарегистрированной партии «Новая Армения», в повестке которого был вопрос присоединении к партии «Оринац еркир». На съезде присутствовали вице-председатель партии «Оринац еркир» Мгер Шахгельдян и руководитель фракции «Оринац еркир» Эгине Бишарян. Съезд начался с опозданием в более чем полчаса и проходил в полупустом зале. Съезд принял решение о присоединении партия «Новая Армения» к партии «Оринац еркир».
В своей речи председатель партии «Новая Армения», создатель информационного сайта «МаксИнфо» Бабкен Арутюнян отметил, что министерство юстиции Армении отклонило просьбу о регистрации партии «Новая Армения», однако это не повод впадать в отчаяние, и их команда намерена продолжить политическую деятельность.
«Партия „Новая Армения” была создана на основе общественной организации „Евразийская интеграция”, и пока министерство юстиции принимало решение о регистрации партии, „Евразийская интеграция” с предложением о создании евразийского информационного центра обратилась к секретарю Совета национальной безопасности Армении Артуру Багдасаряну. Благодаря А.Багдасаряну был дан ход процессу создания центра. Артур Багдасарян предложил нам продолжить политическую деятельность совместно с партией „Оринац еркир”», - сообщил Бабкен Арутюнян.
В свою очередь, заместитель председателя «Оринац еркир» Мгер Шахгельдян, приветствуя членов партии «Новая Армения», отметил, что видит среди них молодых деятелей, желающих осуществить изменения и бороться во имя будущего.
«Мы рассматриваем желание членов партии присоединиться к партии „Оринац еркир” как волеизъявление к построению страны законности. Нужно предоставить молодым возможность путем цивильной политической борьбы проложить путь к тому будущему, в котором они видят себя», - заявил М.Шахгельдян.