«Նոր Հայաստան» կուսակցությունը միավորվեց «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը
Այսօր տեղի ունեցավ «Նոր Հայաստան» չգրանցված կուսակցության արտահերթ համագումարը, որի օրակարգում էր «Օրինաց երկիր» կուսակցության հետ միավորման հարցը: Համագումարին ներկա էին ՕԵԿ փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանը և ԱԺ ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը: Համագումարը սկսվեց ավելի քան կես ժամ ուշացումով, կիսադատարկ դահլիճում: Համագումարի որոշմամբ՝ «Նոր Հայաստան» կուսակցությունը միավորվեց «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը:
Իր խոսքում «Նոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, «Մաքսինֆո» լրատվական կայքի հիմնադիր Բաբկեն Հարությունյանը նշեց, որ ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը մերժել է գրանցել «Նոր Հայաստան» կուսակցությունը, սակայն դա պատճառ չէ ընկճվելու համար, և երիտասարդներից բաղկացած իրենց թիմը հաստատակամ է շարունակել քաղաքական գործունեությունը:
««Նոր Հայաստան» կուսակցությունը ստեղծվել է «Եվրասիական ինտեգրացիա» ՀԿ-ի հենքի վրա, և մինչ արդարադատության նախարարությունը մտորումների մեջ էր գրանցել կուսակցությունը, թե ոչ, «Եվրասիական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն եվրասիական տեղեկատվական կենտրոն ստեղծելու առաջարկով դիմեց ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանին: Ի պատիվ պարոն Բաղդասարյանի՝ կենտրոնի ստեղծումը ընթացքի մեջ է: Արթուր Բաղդասարյանը մեզ առաջարկեց քաղաքական գործունեությունը շարունակել «Օրինաց երկիր» կուսակցության հետ համատեղ»,-տեղեկացրեց Բ. Հարությունյանը:
ՕԵԿ փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանը ողջունեց «Նոր Հայաստան» կուսակցության անդամներին և նշեց, որ տեսնում է երիտասարդների, ովքեր ցանկություն ունեն իրականացնել փոփոխություններ և պայքարել իրենց վաղվա օրվա համար:
«Կուսակցության ցանկությունը միանալ «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը մենք դիտարկում ենք որպես կամքի արտահայտություն՝ կառուցելու օրինաց երկիր: Պետք է հնարավորություն տրվի երիտասարդներին քաղաքակիրթ քաղաքական պայքարով հարթել ճանապարհ դեպի մի ապագա, որտեղ իրենք ուզում են իրենց տեսնել»,- նշեց Մհեր Շահգելդյանը:

New Armenia Party joins OEK
A congress of unregistered New Armenia Party was held at the Congress Yerevan Hotel today. The issue of joining Orinats Yerkir Party (OEK) was on the agenda. The OEK deputy chairman Mher Shahgeldian and the head of OEK parliamentary faction Ms. Heghine Bisharian attended the congress. The congress stared about 30 minutes late, the hall was half-empty. The participants took a decision about New Armenia Party’s joining Orinats Yerkir Party.
The New Armenia’s Chairman, founder of MaxInfo information website Babken Harutyunian said in his speech that the Justice Ministry declined to register New Armenia Party, but there is no reason to give way to despair and their team will continue political activities.
“New Armenia Party was established on the basis of European Integration NGO, and while the Justice Ministry was deciding whether to register New Armenia, European Integration NGO submitted a proposal to Secretary of the National Security Council Arthur Baghdasarian to create a Eurasian information center. Thanks to Baghdasarian, the process of establishing the center was initiated. Arthur Baghdasarian proposed that we should continue our political activity together with Orinats Yerkir,” Baken Harutyunian said.
For his part, Nher Shahgeldian welcomed the members of New Armenia Party, saying that there are many young people among them who are eager to make changes and struggle for a better future of Armenia.