Ն. Զոհրաբյան. ԲՀԿ-ն բաց է Օսկանյանի առաջադրած թեզը քննարկելու
«Վարդան Օսկանյանի ֆեյսբուքյան վերջին գրառումից հետո իմ հեռախոսը չի լռում, ինչը, թերևս, հասկանալի է: Մյուս կողմից որևէ արտառոց բան տեղի չի ունեցել և որևէ արտառոց բան չի ասվել»,- անդրադառնալով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Երևանի ավագանու ընտրություններում ԲՀԿ ցուցակը գլխավորող Վարդան Օսկանյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը` տարածած հայտարարության մեջ նման կարծիք է հայտնել խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Պատգամավորի հայտարարության մեջ ասված է.
«Ես տարբեր առիթներով բազմիցս ասել եմ, որ ԱԺ կանոնակարգի այն դրույթը, որը որոշում է քաղաքական ուժի ընդդիմադիր լինել կամ չլինելը՝ խիստ արհեստական եզրույթ է: Քաղաքական ուժի իշխանություն լինել կամ չլինելը որոշում է օբյեկտիվ իրականությունը: ԲՀԿ-ն մաս չէ իշխանական կոալիցիայի և դրանով ամեն ինչ ասված է: Ի վերջո, ընդդիմություն լինել-չլինելը չի որոշվում ԵԽ հանձնարարականներով, կամ ԱԺ կանոնակարգի արհեստածին դրույթով. այլ որոշվում է քաղաքական ուժի գործունեությամբ և նրա ներկայացրած ու իրագործվող քաղաքական օրակարգով:
Կա նաև հարցի մեկ այլ կողմը` Հայաստանում վերջին տարիներին քաղաքական դաշտն այնքան է լղոզվել ու նաև, չխուսափենք ձևակերպումից` վարկաբեկվել, «ընդդիմություն» հասկացությունն այնքան անորոշ և երկիմաստ է դարձել, որ այդ հասկացությունը ևս հստակեցման լուրջ փուլեր պիտի անցնի: Ի վերջո, մեր բոլորի աչքի առաջ բազմաթիվ «ընդդիմադիր» ականներ և հաճախորդներ բացահայտվեցին, և այդ պրոցեսը շարունակվում է: Ամփոփելով նշեմ, որ ԲՀԿ-ն բաց է իր ներսում ցանկացած հարց, այդ թվում` Օսկանյանի առաջադրած թեզը քննարկելու և կարծիքներ փոխանակելու համար»:

Н.Зограбян: «Процветающая Армения» открыта для обсуждения тезиса В.Осканяна
«После последней записи Вардана Осканяна в социальной сети Facebook мой телефон не умолкает, что, пожалуй, понятно. С другой стороны ничего необычного не произошло и не сказано», - такое мнение высказала секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян, касаясь записи экс-главы МИД Армении, возглавляющего предвыборный список ППА на выборах в Совет старейшин Еревана Вардана Осканяна.
В заявлении Наиры Зограбян, в частности говорится:
«Я по разным поводам неоднократно заявляла, что положение регламента Национального Собрания, устанавливающее оппозиционность или не оппозиционность политической силы, – крайне искусственный термин. «Процветающая Армения» не является частью коалиции и тем самым все сказано. В конце концов, является партия оппозиционной или нет, не решается рекомендациями СЕ, или искусственным положением регламента НС. Это определяется деятельностью политической силы, представленной и реализуемой ее политической повесткой».
Как отмечает депутат, есть также другая сторона вопроса. «За последние годы политическое поле в Армении настолько размыто и, не будем избегать формулировки – дискредитировано, понятие «оппозиция» стало настолько двусмысленным, что это также должно пройти серьезные этапы уточнения. И, наконец, перед нашими глазами были развенчаны многочисленные «оппозиционные» мины и клиенты, и этот процесс продолжается. Обобщая, хочу отметить, что партия «Процветающая Армения» открыта для обсуждения и обмена мнениями по любому вопросу, в том числе и выдвинутого Варданом Осканяном тезиса».