Ն. Զոհրաբյան. ԲՀԿ-ն բաց է Օսկանյանի առաջադրած թեզը քննարկելու
«Վարդան Օսկանյանի ֆեյսբուքյան վերջին գրառումից հետո իմ հեռախոսը չի լռում, ինչը, թերևս, հասկանալի է: Մյուս կողմից որևէ արտառոց բան տեղի չի ունեցել և որևէ արտառոց բան չի ասվել»,- անդրադառնալով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Երևանի ավագանու ընտրություններում ԲՀԿ ցուցակը գլխավորող Վարդան Օսկանյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը` տարածած հայտարարության մեջ նման կարծիք է հայտնել խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Պատգամավորի հայտարարության մեջ ասված է.
«Ես տարբեր առիթներով բազմիցս ասել եմ, որ ԱԺ կանոնակարգի այն դրույթը, որը որոշում է քաղաքական ուժի ընդդիմադիր լինել կամ չլինելը՝ խիստ արհեստական եզրույթ է: Քաղաքական ուժի իշխանություն լինել կամ չլինելը որոշում է օբյեկտիվ իրականությունը: ԲՀԿ-ն մաս չէ իշխանական կոալիցիայի և դրանով ամեն ինչ ասված է: Ի վերջո, ընդդիմություն լինել-չլինելը չի որոշվում ԵԽ հանձնարարականներով, կամ ԱԺ կանոնակարգի արհեստածին դրույթով. այլ որոշվում է քաղաքական ուժի գործունեությամբ և նրա ներկայացրած ու իրագործվող քաղաքական օրակարգով:
Կա նաև հարցի մեկ այլ կողմը` Հայաստանում վերջին տարիներին քաղաքական դաշտն այնքան է լղոզվել ու նաև, չխուսափենք ձևակերպումից` վարկաբեկվել, «ընդդիմություն» հասկացությունն այնքան անորոշ և երկիմաստ է դարձել, որ այդ հասկացությունը ևս հստակեցման լուրջ փուլեր պիտի անցնի: Ի վերջո, մեր բոլորի աչքի առաջ բազմաթիվ «ընդդիմադիր» ականներ և հաճախորդներ բացահայտվեցին, և այդ պրոցեսը շարունակվում է: Ամփոփելով նշեմ, որ ԲՀԿ-ն բաց է իր ներսում ցանկացած հարց, այդ թվում` Օսկանյանի առաջադրած թեզը քննարկելու և կարծիքներ փոխանակելու համար»:

N. Zohrabian: BHK is open for discussion of Oskanian’s thesis
“Since the latest note of Vartan Oskanian on Facebook, I have received a lot of phone calls. It’s understandable. On the other hand nothing strange took place”. The secretary of Prosperous Armenia Party (BHK) faction Ms. Naira Zohrabian expressed this opinion, when discussing the former Foreign Minister of Armenia Vartan Oskanian’s latest ideas on Facebook. Let us remind you that Oskanian leads the BHK list in the May 5 elections to Yerevan Council of Elders.
N. Zohrabian’s statement particularly said:
“I have repeatedly stated that the provision of the National Assembly’s Rules of Procedure about whether a political force is an opposition or non-opposition one is a very artificial term. BHK is not part of the coalition and this fact says everything. After all, it is not recommendations of the Council of Europe or provisions of the NA Rules of Procedure that determine the opposition nature of a party. The activities of that party and its political agenda show this”.
According to N. Zohrabian, there is another aspect as well. “In recent years Armenia’s political field has become so fuzzy and – to tell the truth – so discredited and the notion of “opposition” has become so ambiguous that it should also be specified. Finally, many “opposition” mines and clients were debunked before our eyes, and the process is continuing. In conclusion, I would like to say that BHK is open for discussions and an exchange of views on any issue, including the thesis proposed by Vartan Oskanian”.