Դեսպան. Որքան էլ ժամանակ անցնի Թուրքիայի արարքն արդարացում չունի
Այսօր կարևոր օր է Հայաստանի, աշխարհում ապրող հայերի համար, ինչպես նաև՝ Ֆրանսիայի համար: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն` հավելելով, որ Փարիզում անցկացնում են միջոցառումներ` նիվիրված զոհերի հիշատակին
Դեսպանը հիշատակեց  Ֆրանսիայի ու Հայաստանի միջև բարեկամական կապի մասին, որը գալիս է վաղուց. «Դա գալիս է ցեղասպանության օրերից, և դա պատճառներից մեկն է, որ Ֆրանսիան ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը»:
Հուշահամալիր էր այցելել նաև Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինը: Նա լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ Ծիծեռնակաբերդ են եկել  դեսպանատան աշխատակիցներով:
«Եկել ենք հարգելու այն դժբախտ մարդկանց հիշատակը, ովքեր բարբարոսաբար սպանվել են հարյուր տարի առաջ՝ Թուրքիայի ձեռքով»,-  ասաց դեսպանը` ընդգծելով, որ որքան էլ ժամանակ անցնի, այդ արարքն արդարացում չունի:
«Տարիներ կանցնեն, բայց այդ օրը կմնա մարդկության հիշողության մեջ: Այսօր մենք գլուխներս խոնարհում ենք անմեղ զոհերի հիշատակի առաջ և միշտ կհիշենք` սերունդներին փոխանցելով հայ ժողովրդի կյանքի այդ դրվագը»,- եզրափակեց դեսպանը:

Послы РФ и Франции почтили память жертв Геноцида армян
Сегодня важный день для Армении, проживающих в мире армян и Франции, заявил журналистам посол Франции в Армении Анри Рено. По его словам, сегодня и в Париже проводятся мероприятия в память жертв Геноцида армян.
«Отношения между Арменией и Францией дружественные. Эти отношения начались с дней геноцида… и это одно из причин, почему Франция признала Геноцид армян», - сказал посол.
В свою очередь посол России в Армении Иван Волынкин заявил, что сотрудники посольства пришли в «Цицернакаберд», чтобы почтить память людей, «варварски убитых турками 100 лет назад».
«Пройдут годы, но этот день останется в памяти людей. Сегодня мы склоняем головы перед памятью невинных жертв и всегда будем помнить, передавая эту память поколениям», - сказал посол России.