Դեսպան. Որքան էլ ժամանակ անցնի Թուրքիայի արարքն արդարացում չունի
Այսօր կարևոր օր է Հայաստանի, աշխարհում ապրող հայերի համար, ինչպես նաև՝ Ֆրանսիայի համար: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն` հավելելով, որ Փարիզում անցկացնում են միջոցառումներ` նիվիրված զոհերի հիշատակին
Դեսպանը հիշատակեց  Ֆրանսիայի ու Հայաստանի միջև բարեկամական կապի մասին, որը գալիս է վաղուց. «Դա գալիս է ցեղասպանության օրերից, և դա պատճառներից մեկն է, որ Ֆրանսիան ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը»:
Հուշահամալիր էր այցելել նաև Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինը: Նա լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ Ծիծեռնակաբերդ են եկել  դեսպանատան աշխատակիցներով:
«Եկել ենք հարգելու այն դժբախտ մարդկանց հիշատակը, ովքեր բարբարոսաբար սպանվել են հարյուր տարի առաջ՝ Թուրքիայի ձեռքով»,-  ասաց դեսպանը` ընդգծելով, որ որքան էլ ժամանակ անցնի, այդ արարքն արդարացում չունի:
«Տարիներ կանցնեն, բայց այդ օրը կմնա մարդկության հիշողության մեջ: Այսօր մենք գլուխներս խոնարհում ենք անմեղ զոհերի հիշատակի առաջ և միշտ կհիշենք` սերունդներին փոխանցելով հայ ժողովրդի կյանքի այդ դրվագը»,- եզրափակեց դեսպանը:

French and Russian ambassadors honor memory of Genocide victims
“Today is an important day for Armenia, the Armenians, and France,” French ambassador to Armenia Henri Reynaud told journalists. According to him, events to mark the Armenian Genocide Remembrance Day are held today in Paris, too.
“Armenia and France have had friendly relations, which began in the aftermath of the genocide… it was one of the reasons why France recognized the Armenian Genocide,” the ambassador stated.
The Russian Ambassador to Armenia Ivan Bolynkin said that employees of the embassy came to Tsitsernakaberd Memorial in order to pay tribute to the memory of people “who were killed in a barbaric way by the Turks 100 years ago”.
“Years will pass, but this day will remain in the memory of people. Today we bow our heads in memory of the innocent victims and we will always remember them, passing on this memory to future generations,” the Russian ambassador said.