Օբաման կրկին չարտասանեց «ցեղասպանություն» բառը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, իր բազմաթիվ խոստումներին հակառակ, հերթական անգամ ապրիլի 24-ին հայ ազգին ուղղվող ուղերձում խուսափեց «ցեղասպանություն» բառից:
Օբամայի կողմից 1915 թ. իրադարձություններն այս տարի ևս անվանվել են «մեծ եղեռն»: Այս մասին տեղակացնում են ԱՄՆ հայկական ազգային կոմիտեից:
«Այսօր մենք հիշում ենք «մեծ եղեռնը» որպես մարդկության դեմ 20-րդ դարում կատարված չարագործություն: Մենք հարգում ենք 1,5 մլն հայերի հիշատակը, ովքեր դաժանաբար սպանվել են Օսմանյան կայսրությունում»,- հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը:

Обама вновь не произнес слова «геноцид»
Президент США Барак Обама, вопреки обещаниям признать Геноцид армян, в своем ежегодном послании армянскому народу 24 апреля 2013 года вновь не упомянул слова «геноцид».
Как и в прошлый раз, Б.Обама произнес фразу «Мец Егерн», что в переводе с армянского означает «великая резня».
«Сегодня мы вспоминаем о «Мец Егерне», одном из самых страшных злодеяний 20-го века, совершенном против человечества. Мы чтим память 1,5 миллиона армян, которые были зверски убиты в Османской империи», - говорится в послании Обамы. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки.