Զդիսլավ Ռաչինսկի. Լեհաստանի և Հայաստանի շահերը համընկնում են
Հուսով ենք, որ նախքան Վիլնյուսում կայանալիք գագաթաժողովը, դրական արդյունքներ կլինեն և կստորագրվի համաձայնագիրը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով հայ-լեհական հարաբերությունների մասին, ասաց Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին:
Դեսպանն ընդգծեց, որ Լեհաստանը Հայաստանում որպես Արևելյան գործընկերության ծրագրի նախաձեռնող, բավարար է համարում այն առաջընթացը, որը Հայաստանն արձանագրել է Եվրոպական Միության հետ բանակցություններում:
«Հայաստանը հանդիսանում է Արևելյան գործընկերության ծրագրում առաջատար գործընկերներից մեկը, ինչը Լեհաստանին մեծ բավականություն է պատճառում, քանի որ մեր երկիրը եղել է այն երկրներից մեկը, որն ինտենսիվորեն աջակցել և կողմ է եղել Կովկասի երկրների ինտեգրմանը»,- ասաց  դեսպանը` հավելելով, թե նշյալ  հարցում Լեհաստանի և Հայաստանի շահերը համընկնում են։
Զ. Ռաչինսկին ներկա փուլում բավարար համարեց հայ-լեհական հարաբերությունները` բնութագրելով դրանք որպես վստահության վրա հիմնված հասուն գործընկերություն:

Zdzislaw Raczynski: Interests of Armenia and Poland coincide
“I hope that positive results will be recorded prior to the Vilnius summit and the agreement with the European Union will be signed,” the Polish Ambassador to Armenia Zdzislaw Raczynski stated at a meeting with reporters today. He discussed Armenian-Polish relations.
He stressed that Poland as the initiator of the Eastern Partnership program in Armenia considers the progress made by Armenia in the negotiations with the EU as satisfactory.
“Armenia is one of the leading partners within the framework of the Eastern Partnership. Poland is glad to see this because our country is one of the countries which intensively assisted and supported the integration of Caucasian states,” the ambassador said, adding that in this issue, the interests of Armenia and Poland coincide.
Z. Raczynski said that he considers the current Armenian-Polish relations satisfactory. He described these relations as mature partnership based on the sides’ trust.