ՀՀ-ն աջակցություն կստանա Եվրախորհրդարանում և եվրոպական կառույցներում
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի պատգամավորներին՝ խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում են երկրի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բարեկամության խմբի այցը մեր երկիր և խմբի ստեղծումը համարել ժամանակի պահանջ ու անհրաժեշտություն՝ նկատի առնելով Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ներկայիս բարձր մակարդակն ու ինտենսիվությունը: Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ բարեկամության խմբի գործունեությունը մեծապես կնպաստի Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների սերտացմանն ու առավել խորացմանը, ինչպես նաև Հայաստանին հուզող հարցերը Եվրոպական խորհրդարանում բարձրացնելուն:
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները հանդիպման սկզբում նախ շնորհավորել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ Հայաստանում վերջերս տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների և ՀՀ Նախագահի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ: Նրանք ընդգծել են, որ որպես Հայաստանի բարեկամներ, շարունակելու են աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին Եվրոպական խորհրդարանում, եվրոպական այլ կառույցներում և ԵԽ անդամ երկրների խորհրդարաններում՝ նպաստելով Հայաստանի ժողովրդավարական ձեռքբերումների տարածմանն ու Հայաստանի և հայ ժողովրդի ունեցած հսկայական ու անգնահատելի պատմական, մշակութային ժառանգության, դավանած արժեքների ներկայացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների զարգացմանը, ներկայիս օրակարգին և արդեն բարեկամության խմբի գործունեության պարագայում՝ համագործակցության հեռանկարներին:
Զրուցակիցները, աղբյուրի փոխանցմամբ, մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման ներկա փուլի, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի մասին:

Armenia to get support of European Parliament and other structures
President Serzh Sargsyan received today members of the European Parliament’s EU-Armenia Friendship Group headed by Eleni Theocharous, the presidential press service reported.
The president welcomed the members of the EU-Armenia Friendship Group, calling the creation of the group a call of the times and a necessity, taking into account the current high level and intensity of Armenia-EU relations. He expressed confidence that the group’s activities will help deepen the relations and raise issues of importance to Armenia in the European Parliament.
The deputies of European Parliament congratulated Serzh Sargsyan on his re-election as Armenian President. They stressed that Armenia’s friends will continue supporting it in the European Parliament, other European structures, and parliaments of EU member states.
The sides discussed the development of Armenia-EU ties, touching upon the current agenda and prospects of cooperation, including cooperation within the framework of EU-Armenia Friendship Group.
They also exchanged views on regional problems and challenges, the current stage of the Karabakh conflict settlement, relations between Armenia and Turkey, the international recognition of the Armenian Genocide, and other issues of mutual interest.