Թուրքիայի ԱԳՆ-ն քննադատել է Բարաք Օբամայի ապրիլի 24-ի ելույթը
Թուրքիայի Արտգործնախարարությունը արձագանքել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի` ապրիլի 24-ի ամենամյա ուղերձին: Այս մասին գրում է ermenihaber.am-ը:
Թուրքիայի Արտգործնախարարության տարածած գրավոր հայտարարության մեջ նշված է.
«Ցավոք սրտի, այս տարի ևս հայկական տեսակետը ցուցադրող միակողմանի մոտեցում է դրսևորվել: Նմանօրինակ հայտարարությունները վնասում են ԱՄՆ-Թուրքիայի հարաբերությունները: Պատմական իրողությունների խեղաթյուրող այս հայտարարությունը բոլոր առումներով խնդրահարույց ենք համարում և ափսոսանքով ենք ընդունում»:
Նշենք, որ այս տարի ևս ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ցեղասպանություն բառի փոխարեն օգտագործել է հայերեն տարբերակը` Մեծ Եղեռնը:

The Turkish Foreign Ministry has reacted to the April 24 statement that U.S. President Barack Obama issued on the Armenian Genocide Remembrance Day.
According to ermenihaber.am, the Turkish Foreign Ministry’s statement reads: “Unfortunately, this year the U.S. president again demonstrated a lop-sided approach that reflects the Armenian point of view. Such statements damage relations between Turkey and the United States. We consider this statement distorting historical realities as disputable and accept it with regret”.
In his statement yesterday, President Obama used “the Meds Yeghern” phrase that translates as “The Great Massacre” instead of the term “genocide”.