Նախագահը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ՌԴ դեսպանի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Կովալենկոյին՝ պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման գործում ներդրած ջանքերի համար: Նախագահի խոսքով` վերջին մի քանի տարիները բավականին արդյունավետ են եղել Հայաստանի դաշնակից և հիմնական տնտեսական գործընկեր Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների առավել ամրապնդման ու բոլոր բնագավառներում համագործակցության խորացման առումով, ինչի վկայությունն են ՌԴ նախագահի հետ այդ ժամանակահատվածում իր ունեցած գրեթե հինգ տասնյակ հանդիպումները, տարբեր մակարդակի բազմաթիվ փոխայցելությունները, այդ թվում՝ երկու պետական այցերը, ինչպես նաև ստորագրված կարևորագույն մի շարք փաստաթղթերը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է այդ հարաբերությունները պահպանելու և շարունակաբար խորացնելու գործում, ինչը բխում է երկու բարեկամ ժողովուրդների և պետությունների շահերից:
ՌԴ դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ջերմ խոսքերի և բարձր գնահատականի համար: Նա նշել է, որ ամփոփելով անցած տարիների աշխատանքը, ինքն էլ որոշակի բավարարվածության զգացումով է հեռանում Հայաստանից և հպարտ է, որ կարողացել է իր գործունեությամբ նպաստել հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանը:

Президент Армении попрощался с послом России Вячеславом Коваленко
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла России в Армении Вячеслава Коваленко, который завершает свою дипломатическую миссию в Армении. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Серж Саргсян поблагодарил посла Коваленко за личный вклад в дело развития армяно-российских стратегических отношений. По словам главы государства, за последние несколько лет отношения Армении с союзником и основным экономическим партнером Россией были довольно эффективными в плане максимального укрепления и углубления сотрудничества во всех сферах. Президент С.Саргсян отметил, что свидетельством этого являются проведенные им в этот период более пяти десятков встреч, взаимные визиты на различных уровнях, в том числе, два государственных визита, а также ряд подписанных важнейших документов.
Серж Саргсян подчеркнул, что Армения заинтересована в сохранении и последовательном углублении этих отношений, что вытекает из интересов двух дружественных государств и народов.
Посол В. Коваленко, поблагодарив президента С.Саргсяна за высокую оценку, отметил, что покидает Армению с некоторым чувством удовлетворенности и гордится тем, что сумел своей деятельностью способствовать развитию армяно-российских отношений. Дипломат заверил, что и впредь останется другом армянского народа и будет по возможности содействовать укреплению дружественных отношений Армении и России.