Ս. Բագրատյան. Մարդու բարի համբավը սևացնելը հայ հանրությանը հարիր չէ
«Քարոզարշավն ամբողջությամբ տեղավորվել է օրենքի շրջանակներում: Որևէ խախտումներ ու միջադեպեր չեն նկատվել: Կուսակցությունը խնդիր ուներ ԱԺ ընտրություններում հանրապետության բնակչության մեկ երրորդի վստահության քվեն հասցնել մայրաքաղաքի բնակչությանը»,- այսօր, անդրադառնալով նախընտրական քարոզարշավին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ավագանու ընտրություններում ԲՀԿ ցուցակի 4-րդ հորիզոնականը զբաղեցնող Վայոց Ձորի նախկին մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանը:
Նա անդրադարձավ նաև 2012 թվականի սեպտեմբերի 23-ի ՏԻՄ ընտրությունների շրջանում իր շուրջ բարձրացած աղմուկին, և նշեց, որ երբևէ չի եղել, որ ինքը պետական կառավարման համակարգում աշխատելիս «որևէ նման մոտեցում ունենա»:
«Եթե այդ ժանրի սիրահար մարդիկ կարծում են, որ այս ընտրությունները լավ առիթ է, որպեսզի սևացնեն մարդու բարի համբավը, կարծում եմ, դա հայ հանրությանը հարիր չէ»,- հավելեց բանախոստը:
Ս. Բագրատյանն ընդգծեց, որ եղել է լարվածություն, եղել են նաև «որոշակի` ընտրական օրենսգրքում չտեղավորված երևույթներ», որոնք կարճվել է, որովհետև քրեական գործ հարուցելու համար համապատասխան փաստացի ապացույց չի եղել:
Բանախոսի կարծիքով` Հայաստանում սոցիոլոգիական դպրոցը զարգացած չէ, ուստի ասոցիոլոգիական հարցումների և ուսումնասիրությունների արդյունքներն արժանահավատ չեն:
Հիշեցնենք, որ Սերգեյ Բագրատյանը, նախորդ տարի հայտնվել էր սկանդալի մեջ: Ըստ մամուլի հրապարակումների` Բագրատյանը ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ ընտրատեղամասում բռնության էր ենթարկել ոստիկանին:
Բացի այդ, «Ժամանակ» օրաթերթի Վայոց ձորի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Վայոց ձորի նախկին մարզպետ, Երևանի ավագանու ԲՀԿ ցուցակի 4-րդ հորիզոնականը զբաղեցնող Սերգեյ Բագրատյանն իր պաշտոնավարման տարիներին յուրացրել է 2012 թվականին կառավարության կողմից Վայոց ձորի մարզին հատկացված դիզվառելիքը:

S. Bagratian: Damaging person’s reputation is unbecoming to our public
“The election campaign is being conducted within legal boundaries. No violations or incidents have been reported so far,” ex-governor of Vayots Dzor province Sergei Bagratian told journalists today. S. Bagratian is number 4 on the Prosperous Armenia Party’s (BHK) list of candidates to Yerevan Council of Elders.
He also discussed the scandal linked to his name during the elections to local self-government bodies on 23 September 2012. “I had never met such an approach before.”
“If lovers of that genre think that elections are a fitting occasion to damage a person’s reputation, in my opinion, this approach is unbecoming to our public,” S. Bagratian noted.
He added that at the time there was tension as well as “some phenomena not in line with the electoral law”, but there was no factual evidence for opening a criminal case.
He said that in Armenia sociological school is not developed so the results of sociological surveys and studies cannot be trustworthy.
We would remind you that a scandal broke during the 2012 elections to local self-government bodies: there were press reports that S. Bagratian used violence against a policeman at the polling station.
Besides, “Zhamanak” daily wrote, citing its sources that Sergei Bagratian misappropriated diesel fuel provided by the government in 2012, during his term as governor of Vayots Dzor province.