Մարզպետ. Տավուշի մարզում ցրտահարությունները մեծ խնդիրներ չեն առաջացրել
Գարնանային ցրտահարությունները Տավուշի մարզում մեծ խնդիրներ չեն առաջացրել: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Տավուշի մարզպետ Արմեն Ղուլարյանը:
Ղուլարյանի խոսքով` այս մարզում հիմնականում վնասվել են խաղողի այգիները` 10- 15 %-ով:
«Ցրտահարություններ են եղել Այգեհովիտ, Վազաշեն, Պառավաքար համայնքների հատվածերում և ավելի բարձրադիր գոտիներում: Որոշակի թեթև վնասներ են կրել նաև բանջարաբոստանային կուլտուրաները»,- ասաց Արմեն Ղուլարյանը:
Մարզպետի խոսքով` Տավուշում արդեն ծաղկել են տանձենին, խնձորենին, սալորենին.
«Ասեմ` շատ կարևոր է, որ Նոյեմբերյանի տարածաշրջանում դեղձենիների այգիները ցրտահարություններից վնաս չեն կրել»,- ասաց մարզպետն ու ավելացրեց, որ վերջերս ձյուն տեղացել է միայն Դիլիջանում:
«Մարզում սկսվել է ոռոգման սեզոնը: Որոշ համայնքներ ունեն ոռոգման ջրի խնդիր, բայց մենք արդեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,- Aysor.am-ի թղթակցին ասաց Արմեն Ղուլարյանը:

Gularian: Spring frosts did not cause much damage in Tavush province
The spring light frosts did not cause much damage in Tavush province, Governor of Tavush Armen Gularian told the correspondent of Aysor.am. According to him, grape vineyards were mostly affected – about 10-15% of vineyards.
“There were frosts in the villages of Aygehovit, Vazashen, Paravakar, and some high-altitude areas. Orchard and truck crops were also damaged a bit,” the governor said.
In his words, apple, plum and pear trees have already bloomed in their province. “The main thing is that peach trees in Noyemberian region have not been affected,” he noted.
The irrigation season has started in Tavush. “Several communities currently have problems with irrigation water, but we are already trying to solve these problems,” Armen Gularian said.