Զուրաբյան. «Ժառանգությունը» ձախողել է` համագործակցելով հակառակ ճամբարի հետ
Երևանի ավագանու ընտրություններին ամենալուրջ համագործակցությունը եղել է ԲՀԿ-ի և ՀՅԴ-ի հետ։  ՀԱԿ-ը,  ՀՅԴ-ն և ԲՀԿ-ն պատերազմել են շատ սկզբունքային: Լրագրողների հետ հանդիպամանն ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ, ԱԺ  ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը։
Շարունակելով խոսքը` նա նշեց, որ իրենք հանուն օրինականության վճռական կռիվ են տվել տեղամասերում, իսկ «Ժառանգությունը», ըստ նրա, ձախողել է` շատ հաճախ համագործակցելով հակառակ ճամբարի հետ. ««Ժառանգության» մեջ կան մարդիկ, որոնք նույնպես համագործակցել են մեզ հետ, կռվել են,  ամենասկզբունքայինն իրենք են եղել, բայց մեծամասնությունը համագործակցել է իշխանության հետ»:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ին, ապա Լ. Զուրաբյանն ասաց, որ իրենք  տեղեկություններ են ստացել, որ  ԲՀԿ-ն ուղղորդել է ընտրողներին, ինչը «մեզ համար անընդունելի է, բայց որևէ խնդիր չկա քննադատելու»։
Նա հայտնեց, որ ընտրությունների նախօրեին  իրեն է այցելել Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը` ոստիկանապետի  և իշխանությունների անունից հավաստիացում ներկայացնելով,  որ ընտրությունների օրը ցանկանում են անցկացնել բացառիկ օրինական ընտրություններ:
Սակայն. «Ոստիկանությունը ևս մեկ անգամ ձախողվեց կամ դարձավ հանցակից, նույն ուղղորդումն էր, ընտրակաշառքի բաժանումը...  մի օպերացիա է, որը ընդգրկում է հազարավոր մարդկանց»:

Zurabian: Some members of Heritage cooperated with opposite camp
There was serious cooperation among Armenian National Congress (HAK), ARF-Dashnaktsutyun, and Prosperous Armenia Party (BHK) during the elections to Yerevan Council of Elders: they put up a principled struggle. The HAK faction head, deputy chairman of HAK Party Levon Zurabian said this at the meeting with reporters today.
In his words, they struggled for lawfulness at polling stations, whereas Heritage Party ruined that process, often cooperating with the opposite camp. “There are people in Heritage who cooperated with us and struggled, but the majority cooperated with the authorities,” L. Zurabian noted.
As regards BHK, Levon Zurabian said they received information that BHK guided voters, which is “unacceptable to HAK”.
He told reporters that on the eve of the elections, the chief of Armenian police and the deputy chief of Yerevan police Valery Osipian visited him, and on behalf of the authorities they assured him that they wanted to hold legal elections.
“Yet the police failed once again and became an accomplice in crime. The same distribution of bribes and guidance of voters took place... It is an operation involving thousands of people,” L. Zurabian said.