Լևոն Զուրաբյանը պնդում է, որ ԲՀԿ-ն ընդդիմություն է
Քաղաքական ուժի մասին պետք է դատել ոչ թե հապշտապ, ոտքի վրա արված հայտարարություններով, այլ վերջինի կատարած գործերով: «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում մեկնաբանելով Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունը, թե «Բարգավաճ Հայաստանը» (ԲՀԿ) չի կարող ընդդիմություն դառնալ, այս մասին ասել է ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով` ԲՀԿ-ն իշխող կոալիցիայի անդամ չէ, չի պաշտպանել Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում, նրան չի շնորհավորել, Ազգային ժողովի ընտրություններից հետո խորհրդարանում պաշտպանել է ՀԱԿ-ի համար կենսական նշանակություն ունեցող մի շարք նախաձեռնություններ, խորհրդարանական և հատկապես Երևանի ավագանու ընտրություններում համախմբված պայքարել է ընտրակեղծարար մեքենայի դեմ:
«Բոլոր այս քայլերը ցույց են տալիս, որ ԲՀԿ-ն այսօր իրեն պահում է որպես ընդդիմադիր ուժ: Եթե դրանից հետո իրենք խնդիր ունեն իրենց ընդդիմադիր կոչելու հետ, դա մի պրոբլեմ է, որին իրենք պետք է պատասխան տան», - ասաց Զուրաբյանը` մանրամասնելով. - «Միգուցե կան քաղաքագիտական նրբություններ, որոնք այնքան էլ լավ չեն հասկացվում: Բայց եթե ես փորձում եմ նայել այս գործընթացին անաչառ հայացքով, կներեք, կոչել ԲՀԿ-ն այլ բան, քան ընդդիմադիր ուժ, ուղղակի հնարավոր չէ»:
ՀԱԿ-ը արմատական ընդդիմություն է, բայց բոլոր ուժերը չէ, որ նման կեցվածք ունեն. ԲՀԿ-ն տատանվում է կոնֆորմիզմի և ընդդիմանալու միջև, բայց դրանից նրա ընդդիմադիր լինելը չի նվազում, կարծում է Զուրաբյանը:
«Դա բնական պրոցես է: Այդ վարքի համար պատասխանատու է միայն ինքը` ԲՀԿ-ն: Մենք պատասխանատու ենք միայն մեր վարքի համար, բայց մեր որակումների համար նույնպես պատասխատանու ենք, և ես կարծում եմ, որ մեր որակավորումները միգուցե ավելի ճիշտ են, քան թե իրենց կողմից ներկայացվածները», - նշեց ՀԱԿ-ի փոխնախագահը:
Զուրաբյանն ասաց` Ծառուկյանի վերջին հայտարարությունից հետո էլ ՀԱԿ-ԲՀԿ համագործակցությունը շարունակվելու է, ՀԱԿ-ի հաշվարկները ԲՀԿ-ի հարցում չեն տապալվել:

Levon Zurabian insists that BHK is opposition
One should judge a political force by its deeds, and not by hasty statements, the deputy chairman of Armenian National Congress (HAK) Party, head of HAK faction Levon Zurabian said in a live television interview with RFE/RL, when commenting on BHK leader Gagik Tsarukian’s statement that Prosperous Armenia Party (BHK) cannot be opposition.
In his words, BHK is not part of the ruling coalition, besides, it did not support the candidacy of Serzh Sargsyan in the presidential elections, while after the parliamentary elections BHK backed in the parliament a number of initiatives of vital importance to HAK and jointly struggled against falsifications during the parliamentary elections and the recent elections to Yerevan Council of Elders.
“All those steps show that BHK behaves like an opposition force,” Zurabian underlined.
“When I try to examine this process objectively, I realize that BHK can only be called opposition,” Levon Zurabian stated.
According to him, HAK is a radical opposition, whereas BHK vacillates between conformism and opposition, which has not reduced its opposition character.
“It is a natural process. Only BHK is responsible for such behavior. We are responsible only for our behavior. We are also responsible for our estimations which I think are more correct than those of BHK,” the HAK deputy chairman said.
He declared that HAK will continue to cooperate with BHK, and following Tsraukian’s statement, HAK is not out in its reckoning.