Ա. Ղուկասյան. Կեղծ կուսակցական համակարգն իր դարն ապրել է
Երկրում քաղաքական և տնտեսական ճգնաժամ է: Նման կարծիք հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանը:
Շարունակելով խոսքը` նա նշեց, որ հասարակության մեջ առկա է կրիտիկական մթնոլորտ, որը կարող է բերել լուրջ բախումների:
Ընդդիմությունը, բանախոսի խոսքով, պետք է համալրվի նոր կուսակցություններով. «Կուսակցաշինական ոլորտում անհրաժեշտ են նոր մոտեցումներ, պետք է ստեղծել նոր և մրցունակ ուժեր»:
Նա ասաց, որ կիսում է սոցիալ-դեմոկրատական գաղափարախոսությունը, բայց անձամբ գործող որևէ կուսակցությանը չի անդամակցի: Միևնույն ժամանակ Ա. Ղուկասյանը հայտնեց, որ մինչև տարվա վերջ մտադիր է ստեղծել նոր կուսակցություն, սակայն, մտադիր չէ գլխավորել այն:
«Ես ինքս սոցիալ-դեմոկրատական հայացքների եմ հարում, գտնում եմ, որ այդ ուժի բացակայությունը կա, աշխատավոր մարդու շահերը պաշտպանված չեն, գտնում եմ, որ այդ բացն անհրաժեշտ է լրացնել»,- մանրամասնեց Ա. Ղուկասյանը:
Կեղծ կուսակցական համակարգը, նախկին թեկնածուի կարծիքով, իր դարն ապրել է, «կուսակցությունները շարունակաբար ցուցաբերում են իրենց անկարողությունը»:
«Ունենք կեղծ ընդդիմության խնդիր: Դրանք այն բոլոր ուժերն են, որոնք սատարել են շինծու ընտրությունների կայացմանը: Կուսակցաշինության ոլորտում նոր մոտեցումներ են պետք, պետք է նոր մրցունակ ուժեր ստեղծել, առանց ժողովրդավարական սկզբունքների չենք կարող հաջողության հասնել»,- ասաց Ա. Ղուկասյանը:

There is a political and economic crisis in the country, the former presidential candidate Andrias Ghukasian said at the meeting with reporters today.
He expressed an opinion a critical atmosphere exists in society and it may result in serious clashes.
The speaker noted that new parties should join the ranks of the opposition. “New approaches to party building are necessary. New competitive forces should be set up”.
Ghukasian announced he plans to found a new party by late 2013, but will not head it.
“I myself hold social democratic views and believe that such a force is absent. The rights of working people are not protected. I think this gap should be filled up,” A. Ghukasian stated.
In his opinion, the fake party system has had its day and “the parties continuously show their feebleness”.
“We have the problem of fake opposition. These are all forces, which contributed to holding fake elections. New approaches are needed in party building. New competitive forces should be set up. It is impossible to achieve success without democratic principles,” Ghukasian said.