Ա. Ադիբեկյան. Հայաստանին ագրոապահովագրական համակարգ է պետք
Հայաստանում պետք է ներդնել ագրոապահովագրական համակարգ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը:
Սոցիոլոգն ասուլիսի ժամանակ առաջարկով դիմեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին.
«Տեսեք, եթե 300.000 ֆերմերից տարեկան 20$ հավաքվի և վճարվի որևէ ապահովագրական ընկերություն, պետությունն էլ իր հերթին ավելացնի 6 մլն դոլար, գյուղատնտեսական վնասների զգալի մասը հնարավոր կլինի շատ արագ փոխհատուցել»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանն ու ավելացրեց, որ բացի այդ գյուղացուն պետք է ապահովել ամեն ինչով` թունաքիմիկատներով, սերմացուով, տեխնիկայով և ամենակարևորը` նպաստել բերքի իրացմանը:
«Անձամբ ես վիրավորվել եմ վարչապետի այն հայտարարությունից, որ գյուղացին իր քրտինքով ստացած բերքը պետք է բերի վաճառի: Նման բան աշխարհում չկա, վաճառքը միշտ միջնորդների օգնությամբ է կատարվում»,-ասաց սոցիոլոգը:

An agricultural insurance system should be introduced in Armenia, Director of Sociometer sociological center Aharon Adibekian told a press conference today.
He said he has a proposal for the prime minister.
“If 300,000 farmers pay $20 a year, the state adds $6 million and that sum is transferred to an insurance company, it will become possible to rapidly compensate for a large part of agricultural losses,” Adibekian said, noting that in addition, farmers should receive seeds, equipment, pesticides, and, more importantly, they need help to sell their crops.
“I took offence at the prime minister’s remark that farmers should also sell their crops grown by the sweat of their brows. There is no such thing in the word. Crops are sold through intermediaries,” Adibekian noted.