Գազի գնի մասին լսումներն անցնում են առանց ակտիվիստների. Նրանց հետ են կանչել
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, ԱԺ-ում այս պահին սկսվել է  դռնփակ նիստ, որը վերաբերում է գազի սակագնի բարձրացմանը:
Նիստին լրագրողների համար նախատեսված սենյակից հետևող ակտիվիստները  քիչ առաջ դուրս եկան խորհրդարանից: Նրանցից իրավապաշտպան Մերի Խաչատրյանը լրագրողների  հետ զրույցում հայտնեց, որ իրենց՝ ԱԺ-ում գտնվելու ժամանակ ելույթ է ունեցել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
«Էերգետիկայի նախարարը մի շարք տվյալներ հրապարակեց, որ դեռևս հայտնի չէր հանրությանը: Փակ լսումների օրակարգը հստակ նշված չէր»,- ասաց նա:
Մ. Խաչատրյանը հայտնեց, որ նիստին մասնակցում են ՏՄՊՊՀ  նախագահը, վարչապետը,  պատգամավորներ և նախարարներ:
Նկատենք, որ  ակտիվիստները ԱԺ-ից դուրս են եկել այն պատճառով, որ դրսից հեռախոսազանգ են ստացել, թե, իբր, դրսում գտնվող ակտիվիստները պահանջում են, որ նրանք դուրս գան, սակայն ակտիվիստներից և ոչ մեկ հանձն չառավ, որ հենց իրենք են զանգահարել ԱԺ-ում գտնվող իրենց ընկերներին:
Ակտիվիստներն ասացին նաև, որ Ազգային ժողովում իրենց համար ստեղծված չէր լսումներին մասնակցելու հնարավորություն,  դրա փոխարեն նրանց տեղ էին հատկացրել լրագրողների համար նախատեսված սենյակում` պարզապես լսումներին հետևելու համար:

Обсуждение по вопросу повышения цены на газ проходит без активистов
Сегодня, в 18:30, в Национальном Собрании Армении стартовало обсуждение вокруг вопроса изменения тарифов на газ. Обсуждение проходит за закрытыми дверями. Как ранее сообщал Aysor.am, перед зданием парламента представители общественных организаций и активисты проводят акцию протеста против повышения цен на газ.
Немногим ранее активисты, которым была предоставлена возможность следить за обсуждениями из специально отведенной для журналистов комнаты с монитором, вышли из здания парламента. Правозащитник Мэри Хачатрян в беседе с журналистами заявила, что пока они находились в парламенте, выступал министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян.
«Министр энергетики опубликовал ряд данных, которые пока не известны общественности. Повестка закрытых слушаний не отмечена четко», - сказала она.
М.Хачатрян сообщила, что в заседании участвуют председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении, премьер-министр Тигран Саркисян, министры и депутаты.
Отметим, что активисты вышли из здания парламента, поскольку им позвонили и сказали, что якобы участники митинга требуют, чтобы они пришли. Однако никто из активистов не признался в том, что звонил своим друзьям, находящимся в Национальном Собрании.
Активисты также отметили, что в парламенте отсутствовала возможность их участия в слушаниях, вместо этого им предоставили место в предусмотренной для журналистов специальной комнате с монитором, просто чтобы следить за обсуждениями.