Հայկական կողմը չի պահանջել միջազգային հանրությունից աջակցել իր դիրքորոշմանը
ԼՂ հակամարտությունը պաշտոնապես չի քննարկվում ո՛չ Եվրոպայի խորհրդում, ոչ ԵԽ Նախարարների կոմիտեում, քանի որ այդ կառույցները մանդատ չունեն, բայց մենք շնորհակալ ենք` ԼՂ խնդրի կարգավորման որոնումներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության նկատմամբ նրանց և այլ միջազգային կառույցների հետաքրքրության համար: Երևանում մեկնարկած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Մշտական հանձնաժողովի նիստում, շնորհակալություն հայտնելով եվրոպական կառույցներին ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն աջակցելու համար, այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Աշխարհում չկա որևէ այլ հակամարտություն, որը բարձրացած լինի նման բարձր մակարդակի»,-ընդգծեց ԱԳ նախարարը` հավելելով, որ Հայաստանը ողջունում է ընդումված բոլոր հայտարարությունները և պատրաստ է այդ հիմքով մասնակցել հակամարտության կարգավորմանը:
«Հայկական կողմը երբեք չի պահանջել միջազգային հանրությունից աջակցել բացառապես իր դիրքորոշմանը: Մենք ակնկալում ենք միջազգային հանրության աջակցությունը, որն արտացոլված է այս հայտարարություններում: Նման իրական աջակցությունը կօգնի խաղաղ կարգավորում գտնել»,- ասաց Է. Նալբանդյանը և հավելեց, որ հայկական կողմը նմանատիպ մոտեցում է սպասում նաև Ադրբեջանից:
Պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանը փոխզիջման ի՞նչ աստիճանի է պատրաստ գնալ, Նալբանդյանը ևս մեկ անգամ կրկնեց, որ Երևանի դիրքորոշումն ամբողջությամբ համահունչ է միջազգային հանրության դիրքորոշմանը:

МИД: Ереван никогда не требовал поддержки исключительно своей позиции
«Хотя карабахский конфликт официально не обсуждается ни в Совете Европе, ни в Комитете министров Совета Европы, поскольку у этих структур нет соответствующего мандата, однако мы благодарны за их интерес к деятельности Минской группы ОБСЕ по поиску мирного урегулирования проблемы», - заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в ходе заседания постоянного комитета ПАСЕ в Ереване.
По его словам, в мире нет ни одного другого конфликта, который был бы поднят на такой высокий политический уровень, и Армения приветствует и поддерживает все заявления и готова участвовать в урегулировании конфликта на их основе.
«Армянская сторона никогда не требовала от международного сообщества поддержки исключительно своей позиции. Мы ожидаем поддержки международного сообщества, которая выражена в этих заявлениях. Такая реальная поддержка поможет найти мирное урегулирование. Аналогичного подхода армянская сторона ожидает и от Азербайджана», - заявил Э.Налбандян.
На вопрос, какова степень компромисса Армении, он ответил, что позиция Еревана полностью созвучна с позицией международного сообщества.