Հ. Բագրատյան. Աստծուց էլ ի՞նչ եք ուզում, խոշորացնում եք, որ բերքը պակասի՞
Դուք գտնում եք, որ կոոպերացիոն խոշորացումը գործընթաց է, որ այսօր պետք է իրագործվի, հա՞: Նման հարց այսօր Ազգային ժողովում պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանն ուղղեց Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանին:
Բացի այդ Բագրատյանը կասկածի տակ առավ այն փաստը, որ Արմավիրի մարզի 15-17 տոկոսը հատկացված է ճանապարհներին ու ավելացրեց, որ եթե շատ հողեր այս մարզում նախկինում չէին մշակվում, հիմա` մշակվում են ու մարզն այսօր բանջարաբոստանային այնքան բերք է տալիս, որքան ամբողջ հանրապետությունը 1990 թ.-ին:
Իբրև իր խոսքերի ապացույց՝ պատգամավորը ներկայացրեց վիճակագրական հետևյալ տվյալները: Եթե նախկինում մարզը տալիս էր 31 հազար տոննա բանջարաբոստանային կուլտուրա, ապա այսօր 206 հազար տոննա է տալիս:
Նախկինում կարտոֆիլի բերքը կազմում էր 212 հազար տոննա, հիմա` 645 հազար տոննա:
«Աստծուց էլ ի՞նչ եք ուզում: Հայաստանը երբևէ այսքան բանջարաբոստանային կուլտուրա չի արտադրել: Խոշորացնում եք, որ բերքը պակասի՞»,- հարցրեց պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ գյուղատնտեսության նախարարությունն առաջարկում է փոքր հողերը միավորելով` ստեղծել գյուղատնտեսական կոոպերացիաներ:

Г.Багратян: Укрупнение фермерских хозяйств приведет к снижению урожая
Сегодня в ходе представления отчета об исполнении бюджета областных администраций за 2012 год депутат парламента Грант Багратян поинтересовался у губернатора Армавирской области Ашота Каграманяна, считает ли он оправданной сегодня реализацию процесса укрупнения фермерских хозяйств, кооперации.
Кроме того, Г.Багратян поставил под сомнение тот факт, что 15-17% земель Армавирскогой области выделены под дороги, отметив, что если в прошлом большая часть земель в области не обрабатывалась, то сегодня ситуация изменилась и область обеспечивает такой урожай овощных и бахчевых культур, как вся республика в 1990 году.
Депутат представил в доказательство своих слов статистические данные, согласно которым, если в прошлом область давала 31 тысячу тонн овощных и бахчевых культур, то сегодня урожай достигает 206 тонн.
«Армения никогда не производила такое количество овощных и бахчевых культур. Укрупняете, чтобы урожай стал меньше?» - спросил депутат.
Напомним, что министерство сельского хозяйства предлагает создать сельскохозяйственные кооперации путем объединения мелких хозяйств.