Հ. Բագրատյան. Աստծուց էլ ի՞նչ եք ուզում, խոշորացնում եք, որ բերքը պակասի՞
Դուք գտնում եք, որ կոոպերացիոն խոշորացումը գործընթաց է, որ այսօր պետք է իրագործվի, հա՞: Նման հարց այսօր Ազգային ժողովում պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանն ուղղեց Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանին:
Բացի այդ Բագրատյանը կասկածի տակ առավ այն փաստը, որ Արմավիրի մարզի 15-17 տոկոսը հատկացված է ճանապարհներին ու ավելացրեց, որ եթե շատ հողեր այս մարզում նախկինում չէին մշակվում, հիմա` մշակվում են ու մարզն այսօր բանջարաբոստանային այնքան բերք է տալիս, որքան ամբողջ հանրապետությունը 1990 թ.-ին:
Իբրև իր խոսքերի ապացույց՝ պատգամավորը ներկայացրեց վիճակագրական հետևյալ տվյալները: Եթե նախկինում մարզը տալիս էր 31 հազար տոննա բանջարաբոստանային կուլտուրա, ապա այսօր 206 հազար տոննա է տալիս:
Նախկինում կարտոֆիլի բերքը կազմում էր 212 հազար տոննա, հիմա` 645 հազար տոննա:
«Աստծուց էլ ի՞նչ եք ուզում: Հայաստանը երբևէ այսքան բանջարաբոստանային կուլտուրա չի արտադրել: Խոշորացնում եք, որ բերքը պակասի՞»,- հարցրեց պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ գյուղատնտեսության նախարարությունն առաջարկում է փոքր հողերը միավորելով` ստեղծել գյուղատնտեսական կոոպերացիաներ:

Hrant Bagratian: Farm consolidation will lead to reduction of crops
During the presentation of reports on implementation of 2012 budgets of regional administrations today, the parliamentary deputy Hrant Bagratian asked Governor of Armavir province Ashot Ghahramanian if he considers the current consolidation of farms as a justified process.
Besides, Hrant Bagratian questioned the fact that 15-17% of lands in Armavir province were allocated for roads. According to him, many land plots in the province were not cultivated in the past, but the situation has changed and now the province harvests the same amount of vegetables, gourds and melons as the whole republic did in 1990.
“Armenia has never before cultivated so many vegetables crops and melons. Do your consolidate farms in order to reduce crops?” Bagratian asked.
We would remind you that the Agriculture Ministry proposes establishing agricultural cooperatives by merging small farms.