Նախագահ. Բոլոր գործողություններին կտրվի համարժեք իրավական գնահատական
Այսօր «Հետքը» նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանին խնդրել էր հայտնել նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիրքորոշումը Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ:
Սուրիկ Խաչատրյանը հայտարարել է. «Ես որոշել եմ թողնել մարզպետի իմ լիազորությունները մինչև նախաքննության ավարտը և արդեն իմ վերադաս մարմնից ստացել եմ թույլտվություն»: Միաժամանակ խնդրել էինք տեղեկացնել, թե իրավական ինչ հիմնավորմամբ է բավարարվել մարզպետի՝ լիազորությունները ժամանակավորապես դադարեցնելու դիմումը:
Հանրապետության Նախագահը մեկ անգամ չէ հայտարարել հարցերը ուժի դիրքերից լուծելու անթույլատրելիության և օրենքի առջև բոլորի հավասարության սկզբունքի անքննելիության մասին: Այսօր էլ ՀՀ Նախագահը վստահ է, որ տեղի ունեցած դեպքով կապահովվի քննության լրիվությունը, օբյեկտիվությունը և բազմակողմանիությունը, իսկ դեպքի հետ առնչություն ունեցող բոլոր անձանց գործողություններին կտրվի համարժեք իրավական գնահատական:
Ինչ վերաբերում է հարցի երկրորդ մասին, ապա կարծում եմ՝ պետք է դիմեք իրավասու մարմնին»,- նշված է նախագահի մամուլի քարտուղարի պատասխանում:

President: Due legal assessment will be given to all actions
Hetq online newspaper today asked the spokesman for Armenian president Arman Saghatelian to express the president’s position regarding the recent incident outside the house of Surik Khachatrian, the governor of Synik Province.
“Surik Khachatrian said, “I decided to resign as governor prior to the end of the preliminary investigation and I have already received consent of the superior body”. At the same time we asked to indicate the legal grounds, on which the governor’s application for temporary suspension of his duties was satisfied”.
“The Armenian president has repeatedly stated about the inadmissibility of attempts to solve issues from the position of strength and the incontestability of equality before the law. The Armenian president is convinced today that the objectivity and comprehensiveness of the investigation into the case will be ensured and a due legal assessment will be given to actions of all the persons involved in the incident.
As regards the second part of your question, you should address it to the competent body,” the president’s spokesman said.