Լիտվայի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Սերժ Սարգսյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Լիտվայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության ղեկավարը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք: Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է խոսել երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում վերջին տարիներին արձանագրված առաջընթացի մասին և հույս հայտնել, որ դեսպանն իր հերթին պաշտոնավարման ընթացքում անհրաժեշտ ջանքեր կգործադրի այդ հարաբերություններն էլ ավելի ամրապնդելու գործում:
Դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է լինել Հայաստանում Լիտվայի դեսպանը և հավաստիացրել, որ կանի ամեն հնարավորը` առկա ներուժն օգտագործելու և երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացմանը նպաստելու համար:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը հանդիպմանը նաև մտքեր են փոխանակել Եվրամիության շրջանակներում հայ-լիտվական հարաբերություններին վերաբերող հարցերի շուրջ:

Новоназначенный посол Литвы вручил верительные грамоты президенту Армении
Сегодня новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас вручил верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Глава государства поздравил посла с новым назначением и пожелал эффективной работы. Серж Саргсян с удовлетворением констатировал достигнутый за последние годы прогресс в отношениях двух стран, и выразил надежду, что новый посол в ходе дипломатической миссии приложит усилия для максимального укрепления этих отношений.
Посол Эрикас Петрикас отметил, что для него большая честь быть послом Литвы в Армении и заверил, что сделает все возможное для использования имеющегося потенциала и углубления сотрудничества между двумя государствами в различных сферах.
В ходе встречи состоялся также обмен мнениями вокруг вопросов, касающихся армяно-литовских отношений в рамках Евросоюза.