Ազատամարտիկ. Վարչապետն ասեց մեկ ամսից եկեք
Քիչ առաջ ավարտվեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հանդիպումը մի խումբ ազատամարտիկների հետ: Aysor.am-ը զրուցեց հանդիպմանը մասնակից ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանի հետ, ով նշեց` վարչապետը մեր ներկայացրած հարցերով մտահոգ էր.
«Խոսեցինք, մանրամասն քննարկեցինք, զգացվում էր, որ վարչապետն էլ է մտահոգ: Մենք բացատրեցինք, որ երկրում իրավիճակն իսկապես շատ վտանագավոր ու պայթյունավտանգ է: Այնպես, որ մեզ պատրաստակամ էին օգնել»,- Aysor.am-ին ասաց ազատամարտիկը:
Վոլոդյա Ավետիսյանի խոսքով` այս հանդիպմանը որոշվեց հանդիպել ևս մեկ ամիս հետո.
«Դե ասեց մեկ ամսից եկեք, որ արդեն այդ ժամանակ ամեն բան պարզ կլինի ու մինչ այդ կարվեն համապատասխան հաշվարկները: Դե մենք էլ ենք հասկանում, որ հարցը մեծ գումարների հետ է կապված: Այսօր հաշվեցինք մոտավորապես քանի ազատամարտիկ ունենք: Դե բացի այդ էլ հարց կա, որ շատ մարդիկ գրանցված են որպես ազատամարտիկ, բայց կռվին չեն էլ եղել»,- ասաց Վոլոդյա Ավետիսյանը:
Հարցին` մեկ ամիսը երկա՞ր ժամանակ չէ նորից սպասելու համար ու արդյոք ազատամարտիկները գո՞հ են հանդիպման ժամանակ ստացած պատասխաններից, Վոլոդյա Ավետիսյանն ասաց.
«Տղերքի մոտ դեռ չենք հասել: Կառավարությունից հենց նոր ենք դուրս եկել ու քայլում ենք Ազատության հրապարակ: Հենց հասնենք արդեն կքննարկենք, կտեսնենք: Բայց դե այս մեկ ամսվա ընթացքում մենք մեր պայքարը չենք թողնելու ու դարձյալ ակցիաներ ենք անելու»:
Հիշեցնենեք, որ նախօրեին Կառավարության դիմաց ազատամարտիկների ցույցից հետո, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը խոստացել էր այսօր հանիպել հինգ ազատամարտիկի հետ ու քննարկել նրանց հուզող խնդիրները:

Ветераны карабахской войны согласились встретиться с премьером через месяц
Немногим ранее завершилась встреча премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна с группой ветеранов карабахской войны. В беседе с корреспондентом Aysor.am один из участников встречи, ветеран карабахской войны Володя Аветисян отметил, что представленные проблемы вызвали обеспокоенность Тиграна Саркисяна.
«Мы детально обсудили ситуацию, чувствовалось, что премьер-министр обеспокоен. Мы объяснили, что ситуация в стране на самом деле взрывоопасная и мы готовы помочь», - сказал В.Аветисян.
По его словам, было принято решение встретиться еще раз через месяц.
«Премьер-министр предложил встретиться через месяц, чтобы изучить за это время ситуацию и выполнить соответствующие расчеты. Мы понимаем, что вопрос связан с крупными суммами. Сегодня посчитали, сколько в стране ветеранов карабахской войны. Кроме того, проблема в том, что многие зарегистрированы как ветераны, однако в войне не участвовали», - отметил Володя Аветисян.
На вопрос о том, а не слишком ли долго придется ждать, и довольны ли ветераны полученными во время встречи ответами, Володя Аветисян заявил:
«Мы еще не говорили с нашими соратниками, встреча завершилась недавно. Мы направляемся сейчас к площади Свободы. Как только придем, обсудим все и примем решение. Во всех случаях, мы не собираемся прекращать нашу борьбу и акции протеста в течение этого месяца».
Напомним, после вчерашней акции протеста ветеранов карабахской войны перед зданием правительства Армении премьер-министр Тигран Саркисян обещал встретиться с ними и обсудить волнующие их проблемы.