«Փակ շուկայում» ապամոնտաժվել են խախտումով տեղադրված հենայսուները
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության աշխատակիցների կողմից ապամոնտաժման աշխատանքներ են իրականացվել մայրաքաղաքի թիվ 1 կամ, ինչպես ընդունված է ասել՝ «Փակ շուկայի» տարածքում: Այս մասին տեղեկանում ենք Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի ծառայությունից:
Աշխատանքները, ինչպես նշել է քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պետ Հայկ Ասատրյանը, իրականցվել են «Փակ շուկայի» տանիքի ծավալից դուրս բազմահարկ շինություն կառուցելը կանխելու նպատակով:
Ապամոնտաժվել են շուկայի տարածածավալական չափերի խախտումով տեղադրված բետոնե հենասյուները: Ընթացակարգի համաձայն՝ քաղաքապետարանը նախ նախազգուշացրել է շինարարությունն իրականացնողին՝ սեփական ուժերով խախտումը վերացնելու վերաբերյալ: Դրանից հետո է միայն իրականացվել ապամոնտաժումը: Հայկ Ասատրյանը տեղեկացրել է նաև, որ շուկայի շինության ծավալից դուրս բազմահարկ շինություն իրականացնելու համար համապատասխան քաղաքաշինական փաստաթուղթ հաստատելու հարց քաղաքապետարանում երբևէ չի քննարկվել և չի քննարկվելու:

Мэрия Еревана провела работы по демонтажу на территории Крытого рынка
Сотрудники управления градостроительства и земельного контроля аппарата мэрии Еревана провели сегодня на территории Центрального крытого рынка работы по демонтажу. Об этом сообщает пресс-служба мэрии Еревана.
Как отметил начальник управления градостроительства и земельного контроля Айк Асатрян, работы были осуществлены с целью предотвращения строительства многоэтажного сооружения вне объемов крыши Крытого рынка.
Были демонтированы установленные с нарушениями объемно-пространственных размеров рынка бетонные колонны. Согласно процедуре, мэрия Еревана предварительно предупредила застройщика об устранении нарушения за счет собственных сил, и демонтаж бы выполнен лишь после этого. Айк Асатрян также сообщил, что в мэрии Еревана никогда не обсуждался, и не будет обсуждаться вопрос утверждения соответствующего градостроительного документа для осуществления строительства многоэтажной конструкции вне объемов здания рынка.