Դեմիրճյան. Խոսքի և գործի անհամապատասխանությունը վարչախմբի համար սովորական է
Սերժ Սարգսյանը անվտանգության խորհրդի վերջին նիստում կանխատեսումներ արեց տարածաշրջանային զարգացումների մասին՝ նշելով, որ այդ պատկերը մի քանի տարվա ընթացքում փոխվելու է, և մենք դրան պետք է պատրաստ լինենք: ԱԺ հայտարարությունների ժամին ասաց ՀԱԿ խմբակցության անդամ Ստեփան Դեմիրճյանը։
Ապագան կանխատեսելու լավագույն ձևը, շարունակեց խոսքը պատգամավորը, այդ ապագան ստեղծելն է, սակայն ակնհայտ է, որ աղքատության և գործազրկության բարձր մակարդակով մարդկանց մեջ վստահություն չես առաջացնի։
«Մեծ հեռանկարի, երկրի ապագայի նկատմամբ հավատի բացակայությունը մարդկանց ստիպում է լքել իրենց հայրենիքը։ Այդ հավատը վերականգնելու համար իշխանությունները նախևառաջ պետք է ազնիվ լինեն իրենց ժողովրդի նկատմամբ։ Սակայն խոսքի և գործի անհամապատասխանությունը գործող վարչախմբի համար վաղուց դարձել է սովորական երևույթ»,- ասաց Ս․Դեմիրճյանը։
Վարչախումբը, ինչպես ասաց պատգամավորը, խոսում է հավակնոտ տնտեսական ծրագրերի մասին, բայց արդյունավետ տնտեսություն կառուցելն անհնար է առկա քրեաօլիգարխիկ համակարգի պայմաններում, ուստի «առաջնային խնդիր է մնում այս արատավոր համակարգի ապամոնտաժումը և երկրում օրինականության հաստատումը»:

С.Демирчян: Расхождения между словом и делом – обычное явление для властей
Президент Армении Серж Саргсян на последнем заседании Совета безопасности Армении делал прогнозы относительно региональных развитий, отметив, что эта картина изменится в течение нескольких лет, и мы должны быть готовы к этому. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении депутат от фракции «Армянского национального конгресса» Степан Демирчян.
По словам депутата, лучшей формой прогнозирования будущего является создание этого будущего, однако очевидно, что нельзя вызвать доверие у людей с высоким уровнем нищеты и безработицы.
«Отсутствие большой перспективы, веры в будущее страны, заставляет людей покидать родину. Для восстановления этой веры власти прежде всего должны быть честны с со своим народом. Однако расхождение между словом и делом стало обычным явлением для действующих властей», - сказал Степан Демирчян.
Как отметил депутат, власти говорят об амбициозных экономических программах, однако создание эффективной экономики в условиях существующей криминально-олигархической системы невозможно, посему «первоочередной задачей остается демонтаж порочной системы и установление законности в стране».