Դեմիրճյան. Խոսքի և գործի անհամապատասխանությունը վարչախմբի համար սովորական է
Սերժ Սարգսյանը անվտանգության խորհրդի վերջին նիստում կանխատեսումներ արեց տարածաշրջանային զարգացումների մասին՝ նշելով, որ այդ պատկերը մի քանի տարվա ընթացքում փոխվելու է, և մենք դրան պետք է պատրաստ լինենք: ԱԺ հայտարարությունների ժամին ասաց ՀԱԿ խմբակցության անդամ Ստեփան Դեմիրճյանը։
Ապագան կանխատեսելու լավագույն ձևը, շարունակեց խոսքը պատգամավորը, այդ ապագան ստեղծելն է, սակայն ակնհայտ է, որ աղքատության և գործազրկության բարձր մակարդակով մարդկանց մեջ վստահություն չես առաջացնի։
«Մեծ հեռանկարի, երկրի ապագայի նկատմամբ հավատի բացակայությունը մարդկանց ստիպում է լքել իրենց հայրենիքը։ Այդ հավատը վերականգնելու համար իշխանությունները նախևառաջ պետք է ազնիվ լինեն իրենց ժողովրդի նկատմամբ։ Սակայն խոսքի և գործի անհամապատասխանությունը գործող վարչախմբի համար վաղուց դարձել է սովորական երևույթ»,- ասաց Ս․Դեմիրճյանը։
Վարչախումբը, ինչպես ասաց պատգամավորը, խոսում է հավակնոտ տնտեսական ծրագրերի մասին, բայց արդյունավետ տնտեսություն կառուցելն անհնար է առկա քրեաօլիգարխիկ համակարգի պայմաններում, ուստի «առաջնային խնդիր է մնում այս արատավոր համակարգի ապամոնտաժումը և երկրում օրինականության հաստատումը»:

‘Discrepancy of words and deeds is common occurrence for authorities’
Armenian President Serzh Sargsyan made forecasts about regional developments at the last sitting of Armenia’s National Security Council, saying the picture will change within a few years and we should be ready for that, the deputy of HAK faction Stepan Demirchian said in the Armenian parliament today.
In his words, the best form of forecasting the future would be the creation of such a future, but it is difficult to arouse trust of jobless people living in poverty.
‘The lack of confidence in the future of the country makes people leave their homeland. In order to restore that confidence, the authorities should be honest with people, but a discrepancy between words and deeds has become a common occurrence for the current authorities,” Demirchian noted.
According to him, the authorities speak about ambitious economic programs, but an efficient economy is impossible because of the current criminal-oligarchic system so “the priority task is to dismantle the vicious system and establish the rule of law in the country”.