Նավասարդ Կճոյան. Ազատ խոսքը մարդու պատվի հետ խաղալու ինդուլգենցիա չէ
Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ արք. Կճոյանը հերքում է մամուլում տարածված և վերջին շրջանում հասարակական քննարկման առարկա դարձած տեղեկությունները՝ ադամանդագործական բիզնեսի հետ իր ունեցած առնչության վերաբերյալ: Նման հայտարարություն է տարածել Արարտյան հայրապետական թեմը:
«Այսպես կոչված «օֆշարային սկանդալի» հետ կապված, Սրբազանն արդեն հայտարարել է, որ ձեռներեցությամբ զբաղվելու պարագայում երբեք չէր շարունակի ծառայել Հայ առաքելական եկեղեցուն. գաղտնի և ընդհատակյա գործունեությունը հարիր չէ իր սկզբունքներին:
Իր անվան շուրջ պարբերաբար տարածվող ապատեղեկատվությունների փաստի առիթով իրավապահ մարմիններին չդիմելու զարմանքի առնչությամբ Սրբազանը հայտարարում է, որ այդօրինակ մեթոդները խորթ են հայ հոգևորականի մասին իր ունեցած պատկերացումներին:
Տարածվող տեղեկությունները, թե, իբր, Նավասարդ արք. Կճոյանը ներկա է եղել անդամանդագործության զարգացմանն առնչվող պետական հանձնաժողովներից մեկի նիստին, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Սրբազանը դատապարտում է Երևանի Սբ. Սարգիս եկեղեցու խաչքավորներից մեկի՝ Աշոտ Սուքիասյանի հետ իր շփման շահարկումը՝ իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող սեփական ենթադրություններն ու դատողությունները փաստարկելու նպատակով:
Սրբազանը բարձր է գնահատում ժողովրդավարական հասարակության արժեքները, սակայն խոսքի ազատության չարաշահումը համարում է վտանգավոր և վնասակար, առաջին հերթին, հենց այդ արժեքների ջատագովների համար: Ազատ խոսքը մարդու պատվի հետ խաղալու ինդուլգենցիա չէ»,- ասված է տարածած հայտարարության մեջ:

The Primate of Ararat Diocese of the Armenian Apostolic Archbishop Church Navasard Kjoyan has refuted the media reports about his involvement in the diamond business, according to a statement issued by the Ararat Diocese.
“The archbishop already stated in connection with the so-called offshore scandal that in case of engaging in business, he would never continue serving the Armenian Apostolic Church: any secret and underground activity is contrary to his principles.
As for the fact he has not applied to the police concerning the misinformation related to his name, the archbishop says that such methods contradict his idea of a clergyman,” the statement reads.
Archbishop Kjoyan also refuted the information that he was present at a state commission’s meeting, during which the issue of developing the diamond sector was discussed.
“The archbishop appreciates the values of democratic society, but he considers abuse of freedom of speech dangerous and harmful, especially by advocates of such values. The right to freedom of speech is not an indulgence that allows discrediting people,” the statement says.