Նավասարդ Կճոյան. Ազատ խոսքը մարդու պատվի հետ խաղալու ինդուլգենցիա չէ
Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ արք. Կճոյանը հերքում է մամուլում տարածված և վերջին շրջանում հասարակական քննարկման առարկա դարձած տեղեկությունները՝ ադամանդագործական բիզնեսի հետ իր ունեցած առնչության վերաբերյալ: Նման հայտարարություն է տարածել Արարտյան հայրապետական թեմը:
«Այսպես կոչված «օֆշարային սկանդալի» հետ կապված, Սրբազանն արդեն հայտարարել է, որ ձեռներեցությամբ զբաղվելու պարագայում երբեք չէր շարունակի ծառայել Հայ առաքելական եկեղեցուն. գաղտնի և ընդհատակյա գործունեությունը հարիր չէ իր սկզբունքներին:
Իր անվան շուրջ պարբերաբար տարածվող ապատեղեկատվությունների փաստի առիթով իրավապահ մարմիններին չդիմելու զարմանքի առնչությամբ Սրբազանը հայտարարում է, որ այդօրինակ մեթոդները խորթ են հայ հոգևորականի մասին իր ունեցած պատկերացումներին:
Տարածվող տեղեկությունները, թե, իբր, Նավասարդ արք. Կճոյանը ներկա է եղել անդամանդագործության զարգացմանն առնչվող պետական հանձնաժողովներից մեկի նիստին, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Սրբազանը դատապարտում է Երևանի Սբ. Սարգիս եկեղեցու խաչքավորներից մեկի՝ Աշոտ Սուքիասյանի հետ իր շփման շահարկումը՝ իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող սեփական ենթադրություններն ու դատողությունները փաստարկելու նպատակով:
Սրբազանը բարձր է գնահատում ժողովրդավարական հասարակության արժեքները, սակայն խոսքի ազատության չարաշահումը համարում է վտանգավոր և վնասակար, առաջին հերթին, հենց այդ արժեքների ջատագովների համար: Ազատ խոսքը մարդու պատվի հետ խաղալու ինդուլգենցիա չէ»,- ասված է տարածած հայտարարության մեջ:

Архиепископ Кчоян опровергает свою причастность к «оффшорному скандалу»
Глава Араратской епархии ААЦ, архиепископ Навасард Кчоян опровергает распространенные в СМИ и ставшие в последнее время предметом общественных обсуждений сведения о своей причастности к алмазному бизнесу. Об этом говорится в заявлении Араратской епархии ААЦ.
«В связи с так называемым „оффшорным скандалом”, архиепископ уже заявлял, что в случае занятия предпринимательской деятельностью, никогда не продолжал бы служить Армянской Апостольской церкви: тайная и подпольная деятельность противоречит его принципам.
В связи с тем, что он не обращается в правоохранительные органы по поводу постоянно распространяемой вокруг его имени дезинформации, архиепископ заявляет, что подобные методы не соответствуют его представлению о священнослужителе», - говорится в заявлении.
Архиепископ Навасард Кчоян опровергает также информацию о том, что присутствовал на заседании одной из государственных комиссий, где обсуждался вопрос развития алмазного бизнеса.
«Архиепископ высоко ценит ценности демократического общества, однако считает злоупотребление свободой слова опасным и вредным, в первую очередь для поборников этих ценностей. Право на свободу слова – это не индульгенция, позволяющая порочить честь людей», - говорится в заявлении.