Ս. Ասատրյան. Ադրբեջանում ընդդիմությունը լուրջ մրցակից չէ
Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրություններին ընդդիմադիր «Ազգային խորհուրդը» և թեկնածու Ռուստամ Իբրահիմբեկովը լուրջ մրցակցություն չեն կարողանա ստեղծել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը: Նրա խոսքով` դրա պատճառն այն է, որ շատերի մոտ այս կուսակցությունը արմատացած է որպես պսեվդոընդդիմադիր կուսակցություն` ստեղծված Իլհամ Ալիևի կողմից, իսկ Ռ. Իբրահիմբեկովին ադրբեջանցիները միանշանակ չեն ընդունում:
«Շրջանառվում են այս խոսակցությունները, որոնք Ռ. Իբրահիմբեկովը հայամետ քաղաքական գործիչ է, հայերին սիրում է, նրանց հետ ընկերություն է անում»,-ասաց նա:
Ս. Ասատրյանի կարծիքով` եթե Ադրբեջանում ներքաղաքական իրավիճակը դուրս գա Ի. Ալիևի վերահսկողությունից, նա կորող է ավանտյուրայի դիմել և լոկալ ռազմական գործողություններ սկսել Արցախի դեմ:
Նրա հավաստմամբ` Արևմուտքի համար միևնույն է, թե ով կլինի Ադրբեջանի նախագահը, և իրենց միակ հետաքրքրությունը գազն ու նավթն են:
Ըստ ադրբեջանագետի` Ի. Ալիևի հետ լուրջ մրցակցության պատրաստ է Մեհրիբան Ալիևան, որը, սակայն, Ադրբեջանի ոչ ներքին, ոչ արտաքին քաղաքականության մեջ կտրուկ փոփոխություններ չի անի: «Միայն հեռուստացույցով Ալիևից գեղեցիկ դեմք կտեսնենք»,- ասաց ադրբեջանագետը:

Ibragimbekov not serious opponent of Azerbaijani authorities
The National Council of Democratic Forces party and its candidate Rustam Ibragimbekov will not become serious opponents of the incumbent authorities in the upcoming presidential elections in Azerbaijan, expert Sargis Asatrian told journalists today.
In his words, the majority of the population views the party as a pseudo-opposition force established by Ilham Aliyev. “Besides, rumors are spread that Ibragimbekov is a pro-Armenian political figure and he has friends among Armenians,” Asatrian noted.
He expressed an opinion that if the situation in Azerbaijan gets out of Aliyev’s control, he may plunge into adventure and unleash local military operations against Nagorno Karabakh.
Asatrian said the West doesn’t care who will become the next president of Azerbaijan, it only takes interest in the country’s oil and gas.