Ս. Ասատրյան. Ադրբեջանում ընդդիմությունը լուրջ մրցակից չէ
Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրություններին ընդդիմադիր «Ազգային խորհուրդը» և թեկնածու Ռուստամ Իբրահիմբեկովը լուրջ մրցակցություն չեն կարողանա ստեղծել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը: Նրա խոսքով` դրա պատճառն այն է, որ շատերի մոտ այս կուսակցությունը արմատացած է որպես պսեվդոընդդիմադիր կուսակցություն` ստեղծված Իլհամ Ալիևի կողմից, իսկ Ռ. Իբրահիմբեկովին ադրբեջանցիները միանշանակ չեն ընդունում:
«Շրջանառվում են այս խոսակցությունները, որոնք Ռ. Իբրահիմբեկովը հայամետ քաղաքական գործիչ է, հայերին սիրում է, նրանց հետ ընկերություն է անում»,-ասաց նա:
Ս. Ասատրյանի կարծիքով` եթե Ադրբեջանում ներքաղաքական իրավիճակը դուրս գա Ի. Ալիևի վերահսկողությունից, նա կորող է ավանտյուրայի դիմել և լոկալ ռազմական գործողություններ սկսել Արցախի դեմ:
Նրա հավաստմամբ` Արևմուտքի համար միևնույն է, թե ով կլինի Ադրբեջանի նախագահը, և իրենց միակ հետաքրքրությունը գազն ու նավթն են:
Ըստ ադրբեջանագետի` Ի. Ալիևի հետ լուրջ մրցակցության պատրաստ է Մեհրիբան Ալիևան, որը, սակայն, Ադրբեջանի ոչ ներքին, ոչ արտաքին քաղաքականության մեջ կտրուկ փոփոխություններ չի անի: «Միայն հեռուստացույցով Ալիևից գեղեցիկ դեմք կտեսնենք»,- ասաց ադրբեջանագետը:

Ибрагимбеков не станет серьезным оппонентом властям Азербайджана
На предстоящих в Азербайджане президентских выборах «Национальный совет» и кандидат Рустам Ибрагимбеков не могут серьезным оппонентом действующей власти, заявил сегодня журналистам эксперт Саркис Асатрян.
По его словам, данная партия большинством населения воспринимается в качестве псевдооппозиционной, созданной Ильхамом Алиевым. «Кроме того, распространяются слухи о том, что Р.Ибрагимбеков является проармянским политическим деятелем, любит армян, дружит с ними», - отметил он.
По мнению эксперта, в случае, если ситуация в стране выйдет из-под контроля Алиева, он может пойти на авантюру и развязать локальные военные действия против Нагорного Карабаха.
С.Асатрян также заявил, что для Запада безразлично, кто станет президентом Азербайджана, их интересуют лишь газ и нефть.