Սուրիկ Խաչատրյան. Պաշտոնով չեմ ես սիրունացել, այլ պաշտոնն եմ սիրունացրել
Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանին henaran.am-ի թղթակիցը հանդիպել է Երևանի փողոցներից մեկում: Ասել է` մի հարցի կպատասխանի: Թղթակիցը հետաքրքրվել է՝ ճի՞շտ են այն տեղեկությունները, որ Ս. Խաչատրյանը վերանշանակվելու է Սյունիքի մարզպետ:
«Իմ ուղեղում այս պահին ոչ մի բան չկա: Ես մի բան եմ մտածում՝ ամեն ինչ արվի, որպեսզի ապացուցվի որդուս՝ Տիգրանի անմեղ լինելը: Զինված հարձակում էր, նա պաշտպանվել է: Թե չէ պաշտոնը ինձ համար խնդիր չէ: Պաշտոնով չի, որ ինձ կճանաչեն, պաշտոնով չեմ ես սիրունացել, այլ պաշտոնն եմ սիրունացրել: Գործ էլ չստանամ, ես մնալու եմ իմ պետության զինվորը, շարունակելու եմ ամեն ինչ անել Սյունիքի համար»:
Սուրիկ Խաչատրյանը կարճ է կապել` «մի բան պարզապես չեմ կարող չասել. Էսօր կարդացի, որ 1995 թվականին մարդ ա սպանել Տիգրանը: Էդ ժամանակ ինքը մի տարեկան էր»:

Suren Khachatrian: The man makes the position
Meeting the correspondent of Henaran.am on a Yerevan street today, the ex-governor of Syunik province Suren Khachatrian promised to answer one of his questions. The correspondent asked if the reports about S. Khachatrian’s reappointment as Syunik governor in the future correspond to reality.
“I don’t think about it now. I only think how to do everything possible in order to prove that my son Tigran is innocent. It was an armed attack and he defended himself. A position is not a problem for me. The position doesn’t make the man, the man makes the position. Even if I have no job, I will remain a soldier of my homeland and continue to do everything for Syunik,” Khachatrian said.
He noted that he read today that his son Tigran killed a man in 1995. “He was one years old at that time,” Suren Khachatrian said.