Կառավարությունը մի քանի գործ արդեն ուղարկել է իրավապահ մարմիններին
ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին հարցրեց, թե կառավարությունն ունի՞ վիճակագրություն, թե համեմատած նախորդ տարիների, չարաշահումներն ավելացել են, թե՞ նվազել, ի՞նչ համեմատական կա:
Ի պատասխան Ա. Գևորգյանը նշեց, որ նման համեմատականի ինքը չի տիրապետում, սակայն տեղեկացրեց, թե ՀՀ վարչապետի կողմից համապատասխան հանձնարարականներ են տրվել, որպեսզի իրավապահապներն ու կառավարության անդամները նմանատիպ տեղեկություններ ամփոփեն և ներկայացնեն:
Սակայն, ինչպես ասաց Ա. Գևորգյանը, 2011-ին խախտումներ արձանագրված ոլորտներում ռիսկերը նվազել են:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանն էլ հարցրեց, թե եղե՞լ է դեպք, որ կառավարությունը դիմի իրավապահ մարմիններին:
Արմեն Գևորգյանն ի պատասխան ասաց, որ կառավարությունը սեփական նախաձեռնությամբ մի քանի գործ ուղարկել է իրավապահ մարմիններին:

Геворкян: Правительство направило ряд дел в правоохранительные органы
Сегодня в ходе внеочередного заседания парламента Армении вице-спикер законодательного органа Эдуард Шармазанов поинтересовался у вице-премьера республики Армена Геворкяна, существует ли статистика, по которой можно отследить, увеличились или уменьшились случаи злоупотреблений в сфере реализации средств госбюджета.
А.Геворкян отметил, что не владеет подобной статистикой, однако по поручению премьера правоохранительные органы и члены правительства отныне будут собирать и представлять соответствующую информацию. Вице-премьер также заявил, что в допустивших в 2011 году нарушения сферах риски уменьшились.
Вице-премьер также проинформировал, что правительство по собственной инициативе направило ряд дел в правоохранительные органы.
«Подобные дела уже есть. Есть также арестованные. Дела сейчас расследуются», - заявил А.Геворкян.
Напомним, что ранее Контрольная палата Армении выявила ряд нарушений при реализации средств государственного бюджета 2012 года.