Հ. Թովմասյան. Այդ չարաբաստիկ մալուխի մասին նույնիսկ վարսավիրս է խոսում
«Այդ չարաբաստիկ մալուխի մասին նույնիսկ վարսավիրս է խոսում»,- Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում Վերահսկիչ պալատի հաշվետվության քննարկման ժամանակ, անդրադառնալով ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանի` ԱԺ-ում ներկայացրած խախտումներիմ, ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ նախարարը նշեց, որ իրականում մալուխի մրցույթ չի եղել, և իր հերթին ԱԺ-ում ցույց տվեց մի փայտ և ասաց. «Իհարկե, երևի նման բաներ այստեղ ցույց տալն անտեղի կլինի, բայց սա փայտ է, սովորական փայտ, որի շուկայական գինը 230 հազար դրամ է, գիտե՞ք` այդ նույն շինարարը որքանով է սա գնել` 1600 դրամով: Չգիտեմ` ինչ է եղել, ինձ հետաքրքրում է, մի բան, որ այդ շինարարը փաթեթով նախատեսվածից վերջին արդյունքում նախահաշվից 15 մլն դրամով պակաս է կատարել: Եթե ես կոստյում եմ գնում, չպետք է նայեմ, որ կոստյումի կոճակները թանկ արժեն, ես գնում եմ այն կոստյումը, որը ավելի էժան է»:
Անելիքներ, նախարարի խոսքով, շատ կան և դրանք պետք է միասին անել. «Օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտություն կա, ինչին, իմ կարծիքով, կառավարությունը շուտով կանդրադառնա»:
Հիշեցնենք՝ օրեր առաջ ԱԺ-ում ՎՊ տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելու ժամանակ Իշխան Զաքարյանը ցույց տվեց ալուխի մի կտոր ու ասաց, որ այն օգտագործվել է դատարանների կառուցման համար, մեկ մետրն արժե 110 դրամ, սակայն փաստաթղթերում նշված է, որ 1007 դրամ արժե:

Министр юстиции принес с собой в парламент кусок древесины
«Об этом злополучном кабеле говорит даже мой парикмахер», - заявил в ходе внеочередного заседания парламента министр юстиции Армении Грайр Товмасян.
Напомним, что ранее председатель Контрольной палаты Армении Ишхан Закарян, выступая с годовым отчетом, показал депутатам кусок кабеля, заявив, что во время строительства здания суда метр кабеля был куплен за 1007 драмов, в то время как средняя цена на специализированных рынках составляет 110 драмов.
Сегодня министр юстиции принес с собой в парламент кусок древесины, показав его депутатам. «Это древесина, обыкновенная древесина, рыночная стоимость которой составляет 230 тыс. драмов. Знаете, за сколько купил ее тот же строитель? За 1600 драмов. Не знаю, как, но меня интересует лишь конечная стоимость проекта, пакетная цена, которая по итогам строительства составила на 15 млн. драмов дешевле. Когда я покупаю костюм, то не должен смотреть на дорогие пуговицы. Я покупаю тот костюм, которые стоит дешевле», - заявил министр юстиции.
Вместе с тем, он отметил, что предстоит многое сделать, «есть необходимость в проведении законодательных изменений». «В скором времени правительство обратится к этой теме», - сказал Г.Товмасян.