Հ. Թովմասյան. Այդ չարաբաստիկ մալուխի մասին նույնիսկ վարսավիրս է խոսում
«Այդ չարաբաստիկ մալուխի մասին նույնիսկ վարսավիրս է խոսում»,- Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում Վերահսկիչ պալատի հաշվետվության քննարկման ժամանակ, անդրադառնալով ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանի` ԱԺ-ում ներկայացրած խախտումներիմ, ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ նախարարը նշեց, որ իրականում մալուխի մրցույթ չի եղել, և իր հերթին ԱԺ-ում ցույց տվեց մի փայտ և ասաց. «Իհարկե, երևի նման բաներ այստեղ ցույց տալն անտեղի կլինի, բայց սա փայտ է, սովորական փայտ, որի շուկայական գինը 230 հազար դրամ է, գիտե՞ք` այդ նույն շինարարը որքանով է սա գնել` 1600 դրամով: Չգիտեմ` ինչ է եղել, ինձ հետաքրքրում է, մի բան, որ այդ շինարարը փաթեթով նախատեսվածից վերջին արդյունքում նախահաշվից 15 մլն դրամով պակաս է կատարել: Եթե ես կոստյում եմ գնում, չպետք է նայեմ, որ կոստյումի կոճակները թանկ արժեն, ես գնում եմ այն կոստյումը, որը ավելի էժան է»:
Անելիքներ, նախարարի խոսքով, շատ կան և դրանք պետք է միասին անել. «Օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտություն կա, ինչին, իմ կարծիքով, կառավարությունը շուտով կանդրադառնա»:
Հիշեցնենք՝ օրեր առաջ ԱԺ-ում ՎՊ տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելու ժամանակ Իշխան Զաքարյանը ցույց տվեց ալուխի մի կտոր ու ասաց, որ այն օգտագործվել է դատարանների կառուցման համար, մեկ մետրն արժե 110 դրամ, սակայն փաստաթղթերում նշված է, որ 1007 դրամ արժե:

Justice minister brings a piece of wood to parliament
“Even my hairdresser talks about that ill-fated cable,” Justice Minister Hrayr Tovmasian said at the special sitting of the Armenian parliament today.
We would remind you that when giving the annual report earlier, Chairman of the Control Chamber of Armenia Ishkhan Zakarian showed a piece of cable to parliamentary deputies, saying that during the construction of a court building, a meter of such cable was bought for 1,007 AMD, whereas the average price in Armenian markets is only 110 AMD.
Justice Minister Tovmasian brought a piece of wood to the Armenian parliament today. “This is wood, ordinary timber whose market value is 230 thousand AMD. Do you know how much the same builder paid for it? 1,600 AMD. Personally, I take interest only in the final cost of the project. The package price of construction was lower by 15 million AMD. When I buy a suit, I don’t pay attention to its expensive buttons. I buy a suit that is cheaper,” the minister noted.
At the same time he said there is much to be done and “legislative changes are necessary”. “The government will address this subject in the near future,” Hrayr Tovmasian said.