Փոխնախարարը գնում է Արարատ. «Սպայկան» խոստացել է 5000 դրամով գնել ծիրանը
Այսօր Արարատի մարզում մի խումբ գյուղացիներ բողոքի ակցիա են անցկացրել: Նրանք փակել են ճանապարհը, քանի որ ինչ-որ «ֆուռատերեր փորձում են շատ էժան գնով գնել իրենց աճեցրած ծիրանը»:
Նշենք, որ շրջանառվող լուրերի համաձայն` ակցիային մասնակցում էին Այգեպատի, Այգեզարդի, Քաղցրաշենի և Նարեկ գյուղերի բնակիչները:
Քաղցրաշենի գյուղապետը Վալերիկ Գյուլամիրյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք գյուղից ակցիային որևէ մեկը չի մասնակցում, իրենք նման բողոք չունեն և իրենց գյուղի ճանապարհը չի փակվել:
Այգեպատի գյուղապետ Սերյոժա Պետրոսյանը Aysor.am-ի թղթակցին հայտնեց, որ իրենց գյուղից չկան ցույցին մասնակցող մարդիկ, սակայն մի քանի փոխմարզպետեր հանդիպել են գյուղացիներին և խոստացել լուծել խնդիրը:
«Փոխմարզպետերը համաձայնության են եկել, գնացել գյուղերը: «Սպայկան» խոստացել է, որ եթե համաձայնության չգանք, կգնի ծիրանի արկղը 5000 դրամով: Հիմա եկել ենք, որ բարձրանանք դաշտերը»,-ասաց նա, նշելով, որ գյուղացիների բողոքը արդարացի է, եթե փորձում են էժան գնով գնել ծիրանը:
Գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը մեր թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ հիմա գնում է Արարատի մարզ, իր հետ է նաև «Սպայկայի» ներկայացուցիչը, իսկ մանրամասներ կարող է հայտնել գյուղացիներին հանդիպելուց հետո:

Замминистра сельского хозяйства едет на встречу с протестующими фермерами
Группа фермеров из Араратской области сегодня организовала акцию протеста, перекрыв дороги, и протестуя против попыток реализации урожая абрикоса по заниженным ценам.
По некоторым сведениям, в акции приняли участие фермеры из сел Айгепат, Айгезард, Кахцрашен и Нарек.
Между тем, старосты сел Кахцрашен и Айгепат Валерик Гюламирян и Сережа Петросян заявили корреспонденту Aysor.am, что жители этих сел в акции протеста не участвовали. С.Петросян, однако, заявил, что проблема существует, и с целью ее решения с фермерами встретились заместители губернатора Араратской области.
«Компания «Спайка» заявила, что если соглашения достигнуто не будет, то готова купить ящик абрикосов за пять тысяч драмов», - отметил он.
В свою очередь заместитель министра сельского хозяйства Роберт Макарян заявил корреспонденту Aysor.am, что вместе с представителем компании «Спайка» находится по пути в Араратскую область, и все ответы будут даны по итогам встречи с фермерами.