Փոխնախարարը գնում է Արարատ. «Սպայկան» խոստացել է 5000 դրամով գնել ծիրանը
Այսօր Արարատի մարզում մի խումբ գյուղացիներ բողոքի ակցիա են անցկացրել: Նրանք փակել են ճանապարհը, քանի որ ինչ-որ «ֆուռատերեր փորձում են շատ էժան գնով գնել իրենց աճեցրած ծիրանը»:
Նշենք, որ շրջանառվող լուրերի համաձայն` ակցիային մասնակցում էին Այգեպատի, Այգեզարդի, Քաղցրաշենի և Նարեկ գյուղերի բնակիչները:
Քաղցրաշենի գյուղապետը Վալերիկ Գյուլամիրյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք գյուղից ակցիային որևէ մեկը չի մասնակցում, իրենք նման բողոք չունեն և իրենց գյուղի ճանապարհը չի փակվել:
Այգեպատի գյուղապետ Սերյոժա Պետրոսյանը Aysor.am-ի թղթակցին հայտնեց, որ իրենց գյուղից չկան ցույցին մասնակցող մարդիկ, սակայն մի քանի փոխմարզպետեր հանդիպել են գյուղացիներին և խոստացել լուծել խնդիրը:
«Փոխմարզպետերը համաձայնության են եկել, գնացել գյուղերը: «Սպայկան» խոստացել է, որ եթե համաձայնության չգանք, կգնի ծիրանի արկղը 5000 դրամով: Հիմա եկել ենք, որ բարձրանանք դաշտերը»,-ասաց նա, նշելով, որ գյուղացիների բողոքը արդարացի է, եթե փորձում են էժան գնով գնել ծիրանը:
Գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը մեր թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ հիմա գնում է Արարատի մարզ, իր հետ է նաև «Սպայկայի» ներկայացուցիչը, իսկ մանրամասներ կարող է հայտնել գյուղացիներին հանդիպելուց հետո:

Deputy minister to meet with protesting farmers
A group of farmers held a protest in Ararat province today. They blocked a motorway because some “owners of delivery trucks are trying to purchase our apricots at very low prices”.
Rumors are circulating that among the protesters were residents of Aygepat, Aygezard, Kaghtsrashen and Narek villages.
However, Kaghtsrashen village administrator Valerik Gyulamirian told Aysor.am that residents of their village didn’t stage any action, they have no complaints and the village road is open.
Aygepat village administrator Seryozha Petrosian told Aysor.am that Aygepat residents did not hold any protest either, but deputy governors met with farmers and promised to solve their problems.
“Deputy governors are visiting villages. Spayka Company said unless an agreement is reached, the company will purchase apricots at 5,000 AMD,” he said, noting that farmers protest rightly if attempts are made to purchase apricots at a low price.
Deputy Minister of Agriculture Robert Makarian told the correspondent of Aysor.am that he together with Spayka’s representative will go to Ararat marz. He will give more information after the meeting with local farmers.