Արամ Մանուկյան. Մեզ մոտ գործում են չոբանի կանոններով
Իշխանության ներսում տարաձայնություններ կան, լուրջ ներթիմային բախումներ կան, ինչի վկայությունն են տեղի ունեցող սպանությունները` Գորիսի և Գյումրիի դեպքերը, վարչապետի հետ կապված օֆշորային սկանդալը, Վերահսկիչ պալատի զեկույցը և այլն: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի ֆեյսբուքյան ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը:
«Այն, ինչ տեղի է ունենում մեր երկրում, պետք է տասը վարչապետ փոխվեր, պետք է մի քանի կառավարություն հրաժարական տար, սակայն մեզ մոտ գործում են չոբանի կանոններով»,- ասաց Ա. Մանուկյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ ՀԱԿ-ն այլևս հանրահավաքներ չի անցկացնում, Ա. Մանուկյանը նշեց, որ այսօր իրենց խմբակցությունն արդյունավետ աշխատում է խորհրդարանում, նկատեց, որ շատ ավելի արդյունավետ են աշխատում, քան կարելի էր կանխատեսել: Ա. Մանուկյանն օրինակ բերեց նաև այն, որ եթե հանրահավաքին կարող էր 10 հազար մարդ ներկա լինել, ապա ԱԺ-ի դեպքում հարյուր հազարավոր մարդիկ են հետևում առցանց տարբերակով:
«Իշխանությունն իր քանակի հաշվին խնդիր է լուծում, բայց անարդյունավետ չի կարելի համարել ԱԺ-ում ընդդիմադիրների աշխատանքը: Մենք խորհրադարանում ասում ենք այն, ինչ տարիներ շարունակ նրանց ճակատին չէին ասում»,- ասաց Ա. Մանուկյանը: Իսկ թե ինչ է փոխվում դրանից, Ա. Մանուկյանը նկատեց, որ մեծամասնության պատգամավորները սկսել են ավելի զգուշավեր լինել և նաև կարդալ օրինագծեր, իսկ «նրանց համար դժվար է կարդալ»:

There are serious differences within the authorities, which is evident from the incidents in Goris and Gyumri, the ‘offshore scandal’ related to the prime minister, the report of the Control Chamber, and so on. The secretary of Armenian National Congress (HAK) parliamentary faction Aram Manukian made that statement during a Facebook conference organized by RFE/RL Armenian Service.
“In a situation that exists in our country, dozens of prime ministers would have stepped down, many governments would have resigned, but different rules are in force here,” Manukian noted.
Asked why HAK does not hold rallies anymore, Aram Manukian replied that today their party efficiently works in the parliament. In his words, some ten thousand people may attend a rally, whereas hundreds of thousands can follow the processes in the Armenian parliament online.
“The authorities solve the problem thanks to the quantity, but the opposition’s activities in the parliament cannot be called inefficient. In the parliament,we say such things which we didn’t say right to their face for many years,” Aram Manukian said.
In response to the remark that nothing has changed as a result, Manukian said the deputies of the parliamentary majority have become more cautious and they also began to read bills, which is “quite difficult for them”.