Քննարկվել է ԱրմՌոսգոսռեզերվի աշխատանքների հարցեր
Այսօր Կառավարության ընդունելության տանը պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևն ու Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը քննարկել են Հայաստանում հայ-ռուսական համատեղ պահուստների տարածաշրջանային ենթակառուցվածք (ԱրմՌոսգոսռեզերվ) ստեղծելու աշխատանքների ընթացքին վերաբերող հարցեր: Այս մասին տեղեկացնում են Ազգային անվտանգության խորհրդից:
ԱրմՌոսգոսռեզերվը կունենա տարածաշրջանային նշանակություն նաև ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում: Այն կարևոր նշանակություն կունենա Հայաստանի պետական պահուստների համակարգի զարգացման տեսանկյունից:
Հայ-ռուսական պետական ռեզերվների գործակալության ստեղծումը պայմանավորված է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմարդյունաբերության համագործակցության մակարդակի ու արդյունավետության բարձրացմամբ, ինչն ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ստորագրված ռազմատեխնիկական համագործակցության ընդլայնման մասին պայմանագրով:
Ենթակառուցվածքի ստեղծման ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ քննարկում է տեղի ունեցել նաև ռուսական պատվիրակության կազմում Հայաստան ժամանած ՌԴ պետական ռեզերվների Դաշնային գործակալության ղեկավարի տեղակալ Պյոտր Եֆանովի և «Պետական ռեզերվների գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի պետ Սերգեյ Շահինյանի միջև:
Քննարկումից հետո Պյոտր Եֆանովը և Սերգեյ Շահինյանը այցելել են ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման կենտրոն, շրջայց են կատարել կենտրոնում, ծանոթացել իրականացվող աշխատանքներին:

А.Багдасарян и Н.Патрушев обсудили вопросы создания агентства госрезервов
Сегодня в доме приемов Правительства Армении состоялась встреча секретаря Совета национальной безопасности Армении Артура Багдасаряна с секретарем Совета безопасности России Николаем Патрушевым. Как сообщает пресс-служба Совета национальной безопасности Армении, стороны обсудили вопросы, касающиеся хода работ по созданию региональной инфраструктуры армяно-российских совместных резервов.
Совместное армяно-российское агентство государственных резервов будет иметь региональное значение для ОДКБ, а также важное значение с точки зрения развития системы государственных резервов Армении.
Создание армяно-российского агентства госрезервов обусловлено повышением уровня и эффективности военно-промышленного сотрудничества между Арменией и Россией, что закреплено в подписанном между двумя государствами договоре о расширении военно-технического сотрудничества.
Обсуждения о создании инфраструктур состоялось также между руководителем Агентства государственного резерва МЧС Армении Сергеем Шагиняном и главой Федерального агентства по государственным резервам Петром Ефановым, прибывшим в Армению в составе российской делегации.
После обсуждения Петр Ефанов и Сергей Шагинян посетили Центр кризисного управления МЧС Армении, где ознакомились с реализуемыми работами.