ԱԱԽ քարտուղար. Հայաստանում ՀԱՊԿ ակադեմիա է բացվելու
ՀԱՊԿ-ի ապագան և հետագա համագործակցութան արդյունավետությունը մեծապես կախված են կազմակերպության ռազմական բաղադրիչի ամբողջական վերակազմակերպումից և կառուցվածքային փոփոխություններից: Այս մասին այսօր «ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի ձևավորման քաղաքական-անվտանգային ուղենիշները» թեմայով համաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
ԱԱԽ քարտուղարն ընդգծեց, որ հատկապես պետք է հզորացնել արդեն ստեղծված և առկա Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի կարողությունները.
«Հայաստանի Հանրապետությունը շահագրգռված է ՀԱՊԿ զարգացման, նրա դերի հզորացման հարցում, և մենք իրականացնում ենք ՀԱՊԿ շրջանակներում ակտիվացման և փոխշահավետ համագործակցությունը խորացնելու քաղաքականություն բոլոր հարթություններում: Հայաստանում բացվելու է ՀԱՊԿ ակադեմիան, որը կոչված է կարևոր դեր կատարելու ՀԱՊԿ անդամ երկրների համար` ՀԱՊԿ գործունեության ոլորտի բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման գործում: ՀԱՊԿ շրջանակներում մեր դաշնակցային համագործակցությանն առնչվող հարցերը գտնվում են մեր երկրների ղեկավարների մշտական ուշադրության կենտրոնում, և մենք միասին շարունակում ենք աշխատել, որպեսզի մեր ժողովուրդները ապրեն կայուն և անվտանգ աշխարհում»,- ասաց Արթուր Բաղդասարյանը:

А.Багдасарян: В Армении откроется академия ОДКБ
Будущее ОДКБ и дальнейшая эффективность сотрудничества зависят от полноценной реорганизации военной составляющей организации и структурных изменений. Об этом заявил сегодня в ходе форума «Политико-безопасностные ориентиры формирования военной составляющей ОДКБ» секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян.
А.Багдасарян подчеркнул особенно необходимость усиления потенциала Коллективных сил оперативного реагирования.
«Армения заинтересована в процессе становления и усиления роли Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в различных сферах. Мы реализуем в рамках ОДКБ политику активизации и углубления взаимовыгодного сотрудничества на всех площадках. В Армении откроется академия ОДКБ, которая призвана сыграть важную роль для стран-членов ОДКБ в деле подготовки и переподготовки специалистов высокой квалификации в сфере деятельности организации», - заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении.
А.Багдасарян отметил важность проведения подобного форума, выразив надежду, что он станет площадкой для развития сотрудничества в разных сферах.