«Ադրբեջանին զենք վաճառելը ոչ թե առևտրային, այլ` քաղաքական գործարք է»
«Եթե Ռուսաստանը զենք է մատակարարում Ադրբեջանին, նշանակում է այդ զենքի օգտագործման, պահեստամասերի հետ կապված Ռուսաստանը անընդհատ պետք է որոշակի խորհրդատվություններ, ծառայություններ մատուցի»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու մասին, ասաց ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Դավթյանը` հավելելով, թե այդ ամենի դիմաց Ադրբեջանն էլ որոշակի պարտավորություններ է ունենալու։
Պատգամավորի համար զարմանալի է, թե ինչու է նման աղմուկ բարձրացել. «Հիմա մեր ռազմավարական դաշնակցից է գնել այդ զենքը, թե որոշակի չեզոք երկրից, ինչո՞ւ ենք այս աղմուկը բարձրացնում: Սա ընդամենը առևտրային գործարք է»:
Ասուլիսին մասնակից «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության փոխնախագահ Անուշ Սեդրակյանն էլ իր հերթին դատապարտելի համարեց առևտուրը:
«Մեծ եղբայրն է, ինչ կուզի, կանի։ Ադրբեջանին զենք վաճառելը ոչ թե առևտրային գործարք է, այլ` քաղաքական գործարք: Եթե նավթ, գազ կամ ոչխար վաճառեին, այդ ժամանակ առևտրային գործարք կլիներ, սակայն այս պարագայում գործարքը քաղաքական է»,- ասաց Ա. Սեդրակյանը և ավելացրեց, որ սա հակասում է մեր բոլոր պայմանագրերին, բարի մտադրություններին:

Russian arms sale to Azerbaijan is political bargain
“If Russia supplies arms to Azerbaijan, it should also constantly provide advice and services for its maintenance. Azerbaijan will also have some obligations,” deputy of Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction Artak Davtian told reporters today.
“It is of no importance whether those arms were bought from our strategic ally or some other country. Why kick up a fuss? It was a commercial deal,” he noted.
Deputy Chairwoman of Free Democrats Party Anush Sedrakian declared for her part that she condemns the sale of arms to Azerbaijan by Russia.
“It was a political bargain, and not a commercial deal. If they sold oil, or gas, or sheep, it would be a commercial deal. But in this case a political bargain was made. All this contravenes agreements and good intentions of Russia and Armenia,” Anush Sedrakian stated.