Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը՝ ի դեմս Լեհաստանի, ունի վստահելի գործընկեր
Ի պատիվ պաշտոնական այցով Լեհաստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և նրա գլխավորած պատվիրակության՝ Լեհաստանի Նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու անունից երեկ երեկոյան տրվել է պաշտոնական ընթրիք:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր բաժակաճառում շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար, ապա անդրադարձել դարերի խորքից եկող հայ-լեհական բարեկամությանը, պատմական սերտ առնչությունների վրա կառուցված միջպետկան հարաբերություններին և Լեհաստանի հասարակական-քաղաքական կյանքում ակտիվ դերակատարում ունեցող լեհահայ համայնքին ու հայ-լեհական հարաբերությունների հեռանկարին:
«Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ, հարգարժա՛ն Առաջին տիկին,
Ուրախ եմ գտնվել Լեհաստանի բարեկամ հողում և խորապես զգացված եմ ձեր սրտաբաց հյուրընկալության համար: Շուրջ երկու տարի առաջ, պարոն Կոմորովսկի, Դուք էիք պաշտոնական այցով գտնվում Հայաստանում, ինչից ոչ միայն պահպանվել են ջերմ հիշողություններ, այլև արձանագրվել են շոշափելի հաջողություններ: Դրանք ամրագրվել են նաև Հայաստանի և Լեհաստանի բարձրաստիճան ղեկավարության, կառավարական և տարածքային մարմինների մշտական շփումների արդյունքում:
Սա իմ առաջին այցը չէ Լեհաստան և, լիահույս եմ, ոչ էլ վերջինը, բայց միշտ ինձ զգում եմ հարազատ երկրում: Եվ դա գալիս է ոչ միայն լեհերի հյուրընկալ բնավորությունից: Կարծում եմ, մեր ժողովուրդներին միավորում է նաև փոխադարձ համակրանքը: Մեզ միավորում են ժողովրդական խառնվածքի բազմաթիվ գծեր, ինչպիսիք են մարդամոտությունը, խարազանող ինքնաքննադատությունը, ձեռներեց ջիղը, այլ միջավայրերում հարմարվելու և լավագույն բարձունքների հասնելու ձգտումը:
Պատմական սերտ առնչությունների վրա կառուցված և այսօր արդեն 20-ամյա պատմություն ունեցող մեր միջպետական հարաբերությունները բնորոշվում են բարձր մակարդակով և բովանդակային խորություն ունեցող քաղաքական օրակարգով:
Վերջին շրջանում նշանակալիորեն ակտիվացել են բարձրաստիճան փոխայցելությունները` նախագահների, վարչապետների, արտաքին գործերի նախարարների, ինչպես նաև պետական այլ գերատեսչությունների ղեկավարների մակարդակով: Առկա է համագործակցություն շուրջ մեկ տասնյակ վարչատարածքային միավորների միջև:
Այդուհանդերձ, քաղաքական ակտիվ երկխոսության և բազմաոլորտ համագործակցության պայմաններում դեռևս չօգտագործված մեծ ներուժ կա տնտեսական ոլորտում: Լիահույս եմ, որ առևտրաշրջանառության ծավալի մեծացման և Հայաստանում լեհական տնտեսական ներկայության ընդլայնման ուղղությամբ մեր հետևողական ջանքերը` Հայաստանում և Լեհաստանում պարբերաբար անցկացվող միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերն ու գործարար համաժողովները, շատ շուտով տեսանելի արդյունքներ կտան։ Այստեղ՝ Վարշավայում, ինձ ուղեկցում են նաև հայաստանցի գործարարներ, որոնք ժամանել են մասնակցելու այս այցին զուգահեռ անցկացվող գործարար համաժողովին:
Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ,
Հայաստանը՝ ի դեմս Լեհաստանի, միջազգային ասպարեզում ունի վստահելի գործընկեր, որը հանդիսանալով Եվրամիության Արևելյան գործընկերության քաղաքականության նախաձեռնող երկիր` սրտացավորեն սատարում է մեր երկրի եվրամերձեցման ջանքերին:
Լավ հիշողություններ ունեմ Վարշավայի Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովից, որին պատիվ ունեցա մասնակցել 2011թ. սեպտեմբերին: Այն կարևոր հանգրվան հանդիսացավ Հայաստանի եվրոպական հանձնառությունների ամրապնդման համար:
Հարգարժա՛ն տիկնայք և պարոնայք,
Հայ և լեհ ժողովուրդների շուրջ հազարամյա պատմական ուղիները ամուր կամուրջ են դարձել մեր երկրների բարեկամական հարաբերությունների համար: Առավել քան գնահատելի է, որ այդ բարեկամությունը ծնունդ է առել մեր ազգին բաժին հասած դժվարին պահերին` լեհ ժողովրդի բարեսիրտ ու հյուրընկալ վերաբերմունքից:
Լեհաստանի և լեհ ժողովրդի վերաբերմունքը հայերի հանդեպ դրսևորվեց նաև 2005թ. ձեր երկրի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմամբ: Այն հաստատեց մարդկության դեմ նման ոճիրները դատապարտելու և կանխարգելելու լեհ հասարակության բարոյական մեծ գիտակցումը: Հայ ժողովուրդը և Հայաստանի իշխանությունները բարձր են գնահատում այդ քայլը:
Ինձ համար շատ հաճելի էր այսօր ներկա գտնվել Վարշավայում հայկական պուրակի անվանակոչման և խաչքարի տեղադրման արարողությանը: Մեծ ակնածանքով եմ սպասում Զամոսչ քաղաք իմ վաղվա այցելությանը, որը կրում է հայկական մշակույթի և ներկայության խորը հետքեր:
Այսօր լեհական հասարակության տարբեր շերտերում, ինչպես երկրի վարչա-քաղաքական, այնպես էլ մշակութային և գիտական շրջանակներում առկա են հայկական մասնիկներ: Բազմաթիվ են նաև հայտնի լեհ գործիչները, որոնք ունեն հայկական արմատներ` մեծանուն նկարիչներ և կոմպոզիտորներ, կինոռեժիսորներ և դերասաններ, լրագրողներ և նույնիսկ քաղաքական գործիչներ: Չեմ ցանկանում թվարկել` չնեղացնելու համար մյուսներին:
Ես հպարտ եմ, բոլոր այն հայերով, որոնք իրենց ստեղծագործ աշխատանքով մասնակցել և շարունակում են մասնակցություն բերել Ձեր երկրի բարգավաճմանը: Ես հպարտ եմ հայ-լեհական բարեկամությամբ և առավել քան վստահ եմ նրա փայլուն ապագայի մեջ»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ առաջարկելով բաժակ բարձրացնել ի պատիվ Նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու և նրա տիկնոջ, ի նպաստ հայ-լեհական դարավոր բարեկամության:

Серж Саргсян: У Армении в лице Польши есть надежный партнер
В честь находящегося с официальным визитом в Польше президента Армении Сержа Саргсяна и возглавляемой им делегации от имени президента Республики Польша Бронислава Коморовского был дан официальный ужин. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян в своей речи выразил благодарность за теплый прием, затем коснулся имеющей многовековую историю армяно-польской дружбы, построенных на тесных исторических связях межгосударственных отношений, играющей активную роль в общественно-политической жизни Польши армянской общины, а также перспектив развития армяно-польских отношений.
Президент Армении отметил, что рад находиться на дружественной польской земле и глубоко тронут сердечным гостеприимством. «Порядка двух лет назад, г-н Коморовский, с официальным визитом Армению посетили Вы, после чего остались не только теплые воспоминания, но и были зарегистрированы ощутимые успехи. Они были закреплены также в результате постоянного общения руководства Армении и Польши, правительственных и региональных органов», - обратился он к польскому коллеге.
«Это не первый мой визит в Польшу, и я полон надежд, что не последний, но я всегда чувствую себя здесь как в родной стране. И это идет не только от гостеприимного характера поляков. Я считаю, что наши народы объединяет также взаимная симпатия. Нас объединяют многочисленные черты народного темперамента, такие как общительность, бичующая самокритичность, предпринимательская жилка, стремление к адаптации к другой среде и к достижению лучших высот», - сказал С.Саргсян.
Он подчеркнул, что межгосударственные отношения, построенные на тесных исторических связях и имеющие уже 20-летнюю историю, определяются политической повесткой, имеющей высокий уровень и содержательную глубину. Кроме того, в последнее время значительно активизировались взаимные визиты на высоком уровне – президентов, премьер-министров, министров иностранных дел, а также глав других ведомств. Ведется сотрудничество между порядка 10 административно-территориальными единицами.
«Тем не менее, в условиях активного политического диалога и сотрудничества во многих направлениях пока имеется большой неиспользованный потенциал в экономической сфере. Я полон надежд, что наши последовательные усилия в направлении увеличения объемов торгового оборота и расширения экономического присутствия Польши в Армении, регулярное проводимые в Армении и Польше заседания межправительственных комиссий и бизнес-форумы очень скоро приведут к заметным результатам. Здесь, в Варшаве, меня сопровождают также предприниматели из Армении, которые прибыли для участия в бизнес-форуме, который проходит параллельно данному визиту», отметил президент Армении.
Он также заявил, что на международной арене у Армении в лице Польши есть надежный партнер, который, являясь инициатором создания проекта Евросоюза «Восточное партнерство», сердечно поддерживает усилия республики по сближению с Европой. «У меня остались хорошие воспоминания от саммита Восточного партнерства в Варшаве, в котором я имел честь принять участие в сентябре 2011 года. Он стал важной вехой в укреплении европейских обязательств Армении», - добавил С.Саргсян.
По его словам, исторические пути армянского и польского народов стали крепким мостом для дружественных отношений двух стран. «Особенно ценно то, что эта дружба зародилась в тяжелые моменты, выпавшие на долю нашего народа, в результате добросердечного и гостеприимного отношения польского народа», - отметил президент Армении.
«Отношение Польши и польского народа к армянам проявилось также признанием в 2005 году парламентом вашей страны Геноцида армян. Это подтвердило высокий уровень морального сознания польской общественности по осуждению подобных преступлений против человечества и их предотвращению в будущем. Народ и власти Армении высоко оценивают этот шаг», - заявил С.Саргсян.
Президент Армении резюмировал следующими словами: «Для меня очень приятно сегодня присутствовать на церемонии основания в Варшаве Армянского сквера, открытия и освящения хачкара. С большим благоговением жду завтрашнего визита в город Замосць, который носит глубокие следы армянской культуры и армянского присутствия. Сегодня в разных слоях польского населения, как в административно-политических, так и культурных и научных кругах, присутствуют армянские элементы. Много и известных польских деятелей, у которых есть армянские корни, – великих художников и композиторов, кинорежиссеров и актеров, журналистов и даже политических деятелей. Не хочу перечислять, чтобы не обидеть других. Я горд всеми армянами, которые своей творческой работой участвовали и продолжают участвовать в процветании вашей страны. Я горд армяно-польской дружбой и более чем уверен в ее блестящем будущем».