Փորձագետ. Սպառազինության մրցավազքի նոր փուլ է մեկնարկել
Զենք գնելով` Բաքուն հերթական մի քայլն է արել, բայց դա չի նշանակում, որ կարող է հասնել իր նպատակին: Լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին վաճառված նորագույն զինտեխնիկայի վաճառքին, նման կարծիք հայտնեց Ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը:
«Բաքուն մի քանի ուղղություններով չի կարող ճեղքել արցախյան ճակատում մեր պաշտպանությունը»,- ընդգծեց փորձագետը:
Ինչ վերաբերում է հայկական կողմին, ապա Դ. Ջամալյանը նշեց, որ մենք ունենք այնպիսի զինատեսակներ, որոնցով կկարողանանք զսպել հակառակորդի ագրեսիան` չեզոքացնելով թշնամու կարևոր ենթակառուցվածքները:
«Մենք գործ ունենք սպառազինության մրցավազքի նոր փուլի մեկնարկի հետ, հետևաբար մենք պետք է հետ չմնանք Ադրբեջանից: Անհրաժեշտ է համարժեք պատասխան տալ»,- ասաց Ջամալյանը` օրինակ բերելով, որ պետք է գնել հրթիռային ու հակատանկային զենքեր:
Խոսելով հայ-ռուսական դաշինքի մասին` փորձագետը նշեց, որ այն հնարավորություն է տալիս մատչելի գներով զենք գնել ու սպառազինվել:
«Հայ-ռուսական դաշինքը հավասարության վրա է հիմնված: Մենք չպետք է կաշկանդվենք մեր ռազմավարական գործընկերոջ առաջ ցանկացած հարց դնելուց, և պետք է միշտ հիշենք` մեր երկրի հեռանկարը սպառազինությունների մրցավազքից հետ չընկնելն է»,- ասաց նա:

Д.Джамалян: Мы имеем дело с новым этапом гонки вооружений
Приобретение оружия у России – это очередной, ничего не значащий шаг Баку, поскольку достичь своей цели он не может. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами военный эксперт Давид Джамалян, касаясь проданного Россией Азербайджану нового оружия.
«Баку не может прорвать по нескольким направлениям нашу защиту на арцахском фронте», - подчеркнул эксперт.
Что касается армянской стороны, то Д.Джамалян отметил, что у Армении есть такие виды вооружений, с помощью которых можно сдержать агрессию противника, нейтрализовав важнейшие вражеские инфраструктуры.
«Мы имеем дело с новым этапом гонки вооружений, следовательно, мы не должны отставать от Азербайджана. Необходимо дать адекватный ответ», - сказал Д.Джамалян.
По его словам, речь идет о закупке ракетных комплексов и противотанковых вооружений.
Обратившись к армяно-российскому союзу, эксперт отметил, что этот союз дает возможность приобретать вооружения по доступной цене.
«Армяно-российский союз основан на равенстве. Мы не должны стесняться ставить перед нашим стратегическим партнером любой вопрос и всегда должны помнить, что перспектива нашей страны в том, чтобы не отставать от гонки вооружений», - заявил эксперт.