Հովիկ Աբրահամյանը Ստրասբուրգում անդրադարձավ Սաֆարովի գործին
Եվրոպայի Խորհրդի նախարարների կոմիտեում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության ստանձնման կապակցությամբ հունիսի 26-27-ը աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում էր ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
Ստրասբուրգում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց ԵԽԽՎ նախագահ Ժան Կլոդ Մինյոնի հետ:
Ողջունելով ԱԺ նախագահին` ԵԽԽՎ նախագահը կարևորեց Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի այցը և ներկայությունը ԵԽԽՎ նստաշրջնանին: Ժան Կլոդ Մինյոնը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի խորհրդարանին ԵԽԽՎ Բյուրոյի և մշտական հանձնաժողովի նիստերը Երևանում գերազանց կազմակերպելու և անցկացնելու համար: ԵԽԽՎ նախագահը կարևորեց ԵԽ Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահությունը, հայտարարած առաջնահերթությունները և օրակարգը: Նա կարևոր համարեց ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ակտիվ գործունեությունը և բարձր գնահատեց Վեհաժողովի քաղաքական խմբերում և հանձնաժողովներում կատարած աշխատանքը:
Այցի շրաջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Դին Շպիլմանի հետ:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահը կարևորեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի այցը և ուրախությամբ նշեց, որ առաջիկայում ինքը առաջին անգամ կայցելի Հայաստան՝ մասնակցելու Ազգային ժողովում կայանալիք «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները ԵԽ անդամ երկրներում» միջազգային համաժողովին:
Դին Շպիլմանը բարձր գնահատեց հայ 4 իրավաբանների աշխատանքը Եվրոպական դատարանում և հույս հայտնեց, որ Հայաստանից նոր երիտասարդ իրավաբաններ կգործուղվեն ՄԻԵԴ, քանի որ դատարանը իր ծանրաբեռնվածության պատճառով լրացուցիչ իրավաբանների կարիք ունի:
Ըստ Շպիլմանի` դա կարևոր է և արդյունավետ նաև փորձի փոխանակման առումով: ՄԻԵԴ նախագահը անդրադարձավ նաև Հայաստանին վերաբերող գործերին` նշելով, որ դրանք տարբեր աստիճանի բարդություն ունեն, սակայն մեծ թիվ չեն կազմում:
Անդրադառնալով Ռամիլ Սաֆարովի գործին` Դին Շպիլմանը նշեց, որ Եվրոպական դատարանը նման զգայուն գործերի փորձ ունի և ՄԻԵԴ գնահատականը միանշանակ կլինի իրավական:

Armenia expects legal assessment of Safarov case from ECHR
A delegation of the RA National Assembly headed by the Speaker Hovik Abrahamian paid a working visit to Strasbourg on June 26-27 in connection with Armenia’s Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe, the press service of the Armenian parliament reported.
Hovik Abrahamian met with President of the PACE Jean-Claude Mignon in Strasbourg.
Welcoming H. Abrahamian, the PACE President stressed the importance of the Armenian parliamentary speaker’s visit and his presence at the PACE session. Jean-Claude Mignon thanked the Armenian parliament for the excellent organization of the meetings of the PACE’s Bureau and Standing Committee in Yerevan. He attached importance to Armenia’s Chairmanship of the Committee of Ministers of the CE, the declared priorities, and the agenda.
During the visit H. Abrahamian also met with President of the European Court of Human Rights (ECHR) Dean Spielmann.
Abrahamian stated he appreciates ECHR’s work on protection of human rights of Europeans living in 47 Council of Europe members states.
The speaker of Armenian parliament spoke about the Safarov case conducted by ECHR, noting that it is a problem of not only Armenia, but also the international community.
“Armenia expects that the European Court of Human Rights will address the mentioned issue from a legal point of view and give an adequate legal assessment, which is important for preventions of such inadmissible acts, “Abrahamian said.
ECHR President appreciated the visit of the Armenian parliamentary speaker. He said with satisfaction that he will visit Yerevan soon to attend an international forum on European standards of the rule of law.
As for the Safarov case, Dean Spielmann said that ECHR has experience of conducting such sensitive cases and a legal assessment will undoubtedly be given.