Հովիկ Աբրահամյանը Ստրասբուրգում անդրադարձավ Սաֆարովի գործին
Եվրոպայի Խորհրդի նախարարների կոմիտեում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության ստանձնման կապակցությամբ հունիսի 26-27-ը աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում էր ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
Ստրասբուրգում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց ԵԽԽՎ նախագահ Ժան Կլոդ Մինյոնի հետ:
Ողջունելով ԱԺ նախագահին` ԵԽԽՎ նախագահը կարևորեց Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի այցը և ներկայությունը ԵԽԽՎ նստաշրջնանին: Ժան Կլոդ Մինյոնը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի խորհրդարանին ԵԽԽՎ Բյուրոյի և մշտական հանձնաժողովի նիստերը Երևանում գերազանց կազմակերպելու և անցկացնելու համար: ԵԽԽՎ նախագահը կարևորեց ԵԽ Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահությունը, հայտարարած առաջնահերթությունները և օրակարգը: Նա կարևոր համարեց ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ակտիվ գործունեությունը և բարձր գնահատեց Վեհաժողովի քաղաքական խմբերում և հանձնաժողովներում կատարած աշխատանքը:
Այցի շրաջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Դին Շպիլմանի հետ:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահը կարևորեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի այցը և ուրախությամբ նշեց, որ առաջիկայում ինքը առաջին անգամ կայցելի Հայաստան՝ մասնակցելու Ազգային ժողովում կայանալիք «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները ԵԽ անդամ երկրներում» միջազգային համաժողովին:
Դին Շպիլմանը բարձր գնահատեց հայ 4 իրավաբանների աշխատանքը Եվրոպական դատարանում և հույս հայտնեց, որ Հայաստանից նոր երիտասարդ իրավաբաններ կգործուղվեն ՄԻԵԴ, քանի որ դատարանը իր ծանրաբեռնվածության պատճառով լրացուցիչ իրավաբանների կարիք ունի:
Ըստ Շպիլմանի` դա կարևոր է և արդյունավետ նաև փորձի փոխանակման առումով: ՄԻԵԴ նախագահը անդրադարձավ նաև Հայաստանին վերաբերող գործերին` նշելով, որ դրանք տարբեր աստիճանի բարդություն ունեն, սակայն մեծ թիվ չեն կազմում:
Անդրադառնալով Ռամիլ Սաֆարովի գործին` Դին Շպիլմանը նշեց, որ Եվրոպական դատարանը նման զգայուն գործերի փորձ ունի և ՄԻԵԴ գնահատականը միանշանակ կլինի իրավական:

О.Абраамян: Армения ожидает от ЕСПЧ правовой оценки по делу Сафарова
В связи с председательством Армении в Комитете министров Совета Европы делегация Национального Собрания во главе со спикером парламента Овиком Абрамяном находилась 26-27 июня с рабочим визитом в Страсбурге. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
В Страсбурге спикер Национального Собрания Армении встретился с председателем ПАСЕ Жан-Клодом Миньоном.
Приветствуя О.Абраамяна, председатель ПАСЕ подчеркнул важность визита главы парламента Армении и его присутствие на сессии ПАСЕ. Жан-Клод Миньон поблагодарил армянский парламент за отличную организацию и проведение в Ереване заседаний Бюро и постоянной комиссии ПАСЕ. Он подчеркнул важность председательства Армении в Комитете министров СЕ, заявленные приоритеты и повестку дня.
В рамках визита председатель парламента Армении встретился также с председателем Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) Дином Шпильманом.
О.Абраамян отметил, что высоко ценит деятельность ЕСПЧ в деле защиты прав человека проживающих в 47 странах-членах СЕ европейцев. Он отметил, что Армения будет продолжать содействовать всем реформам, закрепленным в декларациях Интерлакена и Брайтона.
Спикер парламента Армении обратился также к находящемуся в ведении ЕСПЧ делу Сафарова и отметил, что это проблема не только Армении, но и всего международного сообщества.
«Армения ожидает, что Европейского суда по правам человека обратится к указанному вопросу с чисто правовой точки зрения и даст адекватную правовую оценку, что будет иметь важное значение для решительного предупреждения подобных недопустимых поступков», - отметил О.Абраамян.
Председатель Европейского Суда по правам человека высоко оценил визит спикера парламента Армении и с удовлетворением отметил, что вскоре сам посетит Ереван – для участия в международном форуме по европейским критериям верховенства права.
Коснувшись дела Сафарова, Дин Шпильман отметил, что у ЕСПЧ есть опыт ведения столь чувствительных дел и правовая оценка ему, безусловно, будет дана.