Շավարշ Քոչարյան. Ադրբեջանն ինքն է խթանելու Ղարաբաղի ճանաչմանը
Այսօր կառավարության նիստից հետ լրագրողները հարց ուղղեցին ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանին՝ արդյոք Ադրբեջանը պատերազմ կսկսի՞: Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ նման հայտարարությամբ հանդես է գալիս մի երկիր, որ «պարտություն կրելուց հետո լաց ու կոծ է դնում ամենուրեք», իսկ պատերազմի գնացող երկիրն ամեն օր դրա մասին չի հայտարարում:
«Այդ հայտարություններն առաջին հերթին ուղղված են ներքին լսարանին, որովհետև արտաքին թշնամու կերպարը անընդհատ պահելը սնուցում է ժառանգաբար ավտորիտար ռեժիմը»,- ասաց փոխնախարարը:
Ադրբեջանի հետ բանակցությունների շարունակելն, ըստ Շավարշ Քոչարյանի, երկու նպատակ է հետապնդում. երեք համանախագահները մի կողմից փորձում են նպաստել, որ կողմերը գան համաձայնության, թեև չեն գալիս` Ադրբեջանի պատճառով: Մյուս կողմից, Ադրբեջանը երկընտրանքի առջև է, կամ այդպիսի պնդաճակատ քաղաքականությամբ առկա ստատուս քվոյի պայմաններում, ինքն է հենց խթանելու Ղարաբաղի միջազգային ճանաչումը, կամ էլ պիտի խելքի գա»:
Հաջորդ առաքելությունը, նրա խոսքով, որ ոչ պակաս կարևոր է՝ երեք համանախագահները ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ են, և ամեն օր հայտարարություն է հնչում խաղաղ կարգավորման շուրջ:

S. Kocharian: Aliyev’s statements are addressed to domestic audience
Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statements about the readiness to “liberate” Nagorno Karabakh are addressed to the domestic audience, Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharian said.
“Those who are ready to take such steps in reality would not make statements about it every day. These words are directed at the domestic user,” Shavarsh Kocharian told journalists.
Ilham Aliyev said earlier the Azerbaijani army must be ready for an operation on liberation of the “occupied Azerbaijani lands”.
According to S. Kocharian, the negotiations with Azerbaijan pursue two goals: achievement of an agreement and non-resumption of hostilities.
“An agreement has not been reached because of Azerbaijan’s position. Baku is faced with the choice: either to encourage the international recognition of Nagorno Karabakh by adhering to a stubborn policy, or to come to its senses,” Shavarsh Kocharian noted.