Շավարշ Քոչարյան. Ադրբեջանն ինքն է խթանելու Ղարաբաղի ճանաչմանը
Այսօր կառավարության նիստից հետ լրագրողները հարց ուղղեցին ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանին՝ արդյոք Ադրբեջանը պատերազմ կսկսի՞: Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ նման հայտարարությամբ հանդես է գալիս մի երկիր, որ «պարտություն կրելուց հետո լաց ու կոծ է դնում ամենուրեք», իսկ պատերազմի գնացող երկիրն ամեն օր դրա մասին չի հայտարարում:
«Այդ հայտարություններն առաջին հերթին ուղղված են ներքին լսարանին, որովհետև արտաքին թշնամու կերպարը անընդհատ պահելը սնուցում է ժառանգաբար ավտորիտար ռեժիմը»,- ասաց փոխնախարարը:
Ադրբեջանի հետ բանակցությունների շարունակելն, ըստ Շավարշ Քոչարյանի, երկու նպատակ է հետապնդում. երեք համանախագահները մի կողմից փորձում են նպաստել, որ կողմերը գան համաձայնության, թեև չեն գալիս` Ադրբեջանի պատճառով: Մյուս կողմից, Ադրբեջանը երկընտրանքի առջև է, կամ այդպիսի պնդաճակատ քաղաքականությամբ առկա ստատուս քվոյի պայմաններում, ինքն է հենց խթանելու Ղարաբաղի միջազգային ճանաչումը, կամ էլ պիտի խելքի գա»:
Հաջորդ առաքելությունը, նրա խոսքով, որ ոչ պակաս կարևոր է՝ երեք համանախագահները ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ են, և ամեն օր հայտարարություն է հնչում խաղաղ կարգավորման շուրջ:

Шаварш Кочарян: Заявления Алиева адресованы внутренней аудитории
Заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о готовности "освободить" Нагорный Карабах направлено на внутреннюю аудиторию, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
"Тот, кто действительно готов на такие шаги, не станет каждый день заявлять об этом. Эти слова направлены на внутреннего пользователя", - сказал Ш.Кочарян журналистам.
Ранее Ильхам Алиев заявил, что армия Азербайджана должна быть готова к операции по освобождению «оккупированных Арменией земель».
Ш.Кочарян также заявил, что продолжение переговоров с Азербайджаном преследует две цели – достижение согласия и невозобновление боевых действий.
«Соглашения нет из-за позиции Азербайджана. Баку находится перед выбором – либо своей упрямой политикой будет стимулировать международное признание Нагорного Карабаха, либо должен взяться за ум», - отметил Ш.Кочарян.