Ս. Օհանյան. Պետք է ուշադիր լինենք անհայտ կորած տղաների ընտանիքների նկատմամբ
Անհայտ կորածների տվյալների հավաքագրման և օպերատիվ հետախուզական աշխատանքներում ցանկալի արդյունքի չենք հասնում` Ադրբեջանի վարած ապակառուցողական քաղաքականության պատճառով: Այս մասին այսօր Եռաբլուրում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Բնականաբար, շարունակում ենք օպերատիվ հետախուզական աշխատանքները: Ցավոք սրտի, դրանք այնքան էլ արդյունավետ չեն, քանի որ մենք Ադրբեջանի հետ կապ ենք հաստատում միայն միջազգային կառույցների միջոցով: Անմիջական կապի բացակայությունը թույլ չի տալիս, որ լիարժեք ինֆորմացիա ստանանք»,- ասաց նախարարը:
Սեյրան Օհանյանն ընդգծեց, որ գործում է գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող կառավարական հանձնաժողովը, որը տարին 2 անգամ նիստեր է անցկացնում ու ամփոփում է եղած տվյալները:
«Մեր ընկերներից շատերը զոհվեցին, ոմանք էլ բռնեցին անհայտության ճանապարհը: Նրանց հարազատները դեռ սպասում են տղաների վերադարձին: Մեզ համար` այո՛, անչափ կարևոր է իմանալ` ի՞նչ է եղել նրանց հետ, ի՞նչ ճակատագիր են ունեցել, որտե՞ղ են, բայց բոլորիս խնդիրն է նաև` ուշադիր լինել անհայտ կորած տղաների ընտանիքների նկատմամբ»,- ասաց նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Հայաստանում և Արցախում անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օրն է: Ընդհանուր առմամբ Հայաստանից ու Արցախից անհայտ կորած է համարվում 1000 ազատամարտիկ:

С.Оганян: Мы должны также проявлять внимание к семьям без вести пропавших
По случаю Дня павших за Родину и без вести пропавших министр обороны Армении Сейран Оганян посетил сегодня в сопровождении руководящего состава Вооруженных сил Армении пантеон «Ераблур». Они возложили венок и цветы к мемориалу погибших и без вести пропавших воинов в ходе Карабахской войны.
В беседе с журналистами Сейран Оганян отметил, что оперативно-розыскные работы по поиску пропавших без вести в ходе Карабахской войны воинов продолжаются, однако из-за деструктивной политики Азербайджана результаты не столь удовлетворительные.
«Естественно, оперативно-розыскные работы продолжаются. К сожалению, они не столь эффективны, поскольку мы пытаемся установить связь с Азербайджаном посредством международных структур. Отсутствие прямой связи не дает возможности получить полноценную информацию», - сказал министр обороны.
Сейран Оганян подчеркнул, что действует правительственная комиссия, которая занимается делами без вести пропавших и два раз в год проводит заседания согласно уставу. По его словам, в рамках этих заседаний обобщаются имеющиеся данные.
«Многие из наших друзей погибли, некоторые пропали без вести. Родственники и близкие все еще ждут их возвращения. Для нас чрезвычайно важно знать, что произошло с ними, какой судьбы они удостоились, где находятся, однако мы должны также проявлять внимание к семьям без вести пропавших азатамартиков», - отметил С.Оганян.
Напомним, 950 человек считаются без вести пропавшими в результате Арцахской войны. Из них 400 ополченцев и военнослужащих и 550 – мирных жителей Мардакертского района.