Ս. Օհանյան. Պետք է ուշադիր լինենք անհայտ կորած տղաների ընտանիքների նկատմամբ
Անհայտ կորածների տվյալների հավաքագրման և օպերատիվ հետախուզական աշխատանքներում ցանկալի արդյունքի չենք հասնում` Ադրբեջանի վարած ապակառուցողական քաղաքականության պատճառով: Այս մասին այսօր Եռաբլուրում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Բնականաբար, շարունակում ենք օպերատիվ հետախուզական աշխատանքները: Ցավոք սրտի, դրանք այնքան էլ արդյունավետ չեն, քանի որ մենք Ադրբեջանի հետ կապ ենք հաստատում միայն միջազգային կառույցների միջոցով: Անմիջական կապի բացակայությունը թույլ չի տալիս, որ լիարժեք ինֆորմացիա ստանանք»,- ասաց նախարարը:
Սեյրան Օհանյանն ընդգծեց, որ գործում է գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող կառավարական հանձնաժողովը, որը տարին 2 անգամ նիստեր է անցկացնում ու ամփոփում է եղած տվյալները:
«Մեր ընկերներից շատերը զոհվեցին, ոմանք էլ բռնեցին անհայտության ճանապարհը: Նրանց հարազատները դեռ սպասում են տղաների վերադարձին: Մեզ համար` այո՛, անչափ կարևոր է իմանալ` ի՞նչ է եղել նրանց հետ, ի՞նչ ճակատագիր են ունեցել, որտե՞ղ են, բայց բոլորիս խնդիրն է նաև` ուշադիր լինել անհայտ կորած տղաների ընտանիքների նկատմամբ»,- ասաց նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Հայաստանում և Արցախում անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օրն է: Ընդհանուր առմամբ Հայաստանից ու Արցախից անհայտ կորած է համարվում 1000 ազատամարտիկ:

Ohanian: We should show concern for families of missing in action
On the occasion of Day of Soldiers who Died for Homeland and Missing in Action, Armenian Defense Minister Seyran Ohanian accompanied by high-ranking officers visited the Yerablur Military Cemetery today. They laid a wreath and flowers at the memorial to the soldiers killed in the Karabakh war and those missing.
During a talk with reporters, S. Ohanian said the search for the Karabakh war soldiers missing in action is continuing, but the results are unsatisfactory due to Azerbaijan’s destructive policy.
“We are trying to establish contact with Azerbaijan through international structures. The absence of direct contacts prevents us from receiving full information,” the defense minister said.
According to him, a government commission deals with issues of the missing in action. It holds sittings twice a year to summarize the collected information.
“Many of our friends were killed, some are missing. Their families are still waiting for them. We should know what happened to them, but it is also important to show concern for the families of azatamartiks (freedom fighters) missing in action”, Ohanian noted.
We would remind you that 950 people, including 400 servicemen and citizen soldiers and 550 civilian residents of Martakert region, are considered as missing in action during the Artsakh war.