Ա. Ադիբեկյան. Bloomberg-ի տվյալներն անարժանահավատ են
«Եթե հավատանք Bloomberg-ի տվյալներին, ապա հայ ժողովրդի մեծ մասը ծխում է, հետո զգում, որ կայֆ չի ստացել, սկսում է խմել, եթե էլի կայֆ չի ստանում, սկսում է թմրանյութ օգտագործել, հետո տենց անջատված գնում է կազինոներում փողերը ծախսում»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը` մեկնաբանելով Բլումբերգ ընկերության ներկայացրած հետազոտությունը, համաձայն որի, Հայաստանը աշխարհի արատավոր երևույթների հանդեպ հակումներ ունեցող երկրների ցուցակում չորրորդն է:
Bloomberg-ի տվյալները անարժանահավատ է համարում նաև հոգեբան Սիրանուշ Գևորգյանը: «Եթե արատների քանակը, որը վերագրվում է Հայաստանին, իրական լիներ, ապա բարձր կլիներ նաև հանցագործությունների քանակը, այնինչ Հայաստանը համարվում է աշխարհի ամենաանվտանգ երկրներից մեկը: Պետք է պարզել, թե այդ ինչ պատվեր է տրվել, որ մեր և մեր հարևանների տվյալները այդքան կտրուկ տարբերվում են»,- ասաց Ս. Գևորգյանը:
Ա. Ադիբեկյանին հատկապես զարմացրել էր թմրամոլների թիվը, համաձայն որոնց. «Վրաստանում թմրամոլները 240-250 հազար հոգի են, Հայաստանում՝ 160 հազար, իսկ Ադրբեջանում, որը թմրամիջոցների տրանսֆերի հայտնի տարածք է, ընդամենը 20 հազար թմրամոլ կա: Իսկ մեր նարկոդիսպանսերում գրանցված է ընդամենը 4300-4400 մարդ, ասենք, չգրանցվածներն էլ չորս անգամ շատ են, թող լինի՝ 16 հազար մարդ, բայց էդ մյուս զրոն որտեղի՞ց ավելացավ, չեմ հասկանում»,- ասաց Ա. Ադիբեկյանը:
Նրան կասկածելի էր թվում նաև խաղամոլների քանակը, որով Հայաստանը կրկին առաջատար դիրքերում էր: Ա. Ադիբեկյանի կարծիքով` նրանք խաղադրույք անել են համարում նաև ՀԴՄ կտրոններով խաղարկությունը:

Sociologist and psychologist disagree with Bloomberg’s data
”If Bloomberg’s data is to be trusted, the majority of Armenia’s population drinks, smokes, uses drugs and plays gambling games. The information is incorrect,” Director of Sociometer Center Aharon Adibekian said at a meeting with journalists today.
“If the data were true, the crime rate would be high, whereas Armenia is one of the safest countries of the world. We should find out whose order it was and why the data of our country differs so much from data of our neighbors,” the psychologist Srbuhi Gevorgian said for her part.
“According to Bloomberg, there are 240-250 thousand drug addicts in Georgia, 160 thousand drug addicts in Armenia, and only 20 thousand in Azerbaijan – a country, through which drug traffic goes. Only 4,400 drug addicts are registered in the drug abuse clinic of Armenia. Let us suppose that the number of those not registered is four times as high. Then the total number of addicts will be 16 thousand, but how did they estimate their number at 160 thousand?” Adibekian said.