Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՄԻԵԴ նախագահ Դին Շպիլմանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Դին Շպիլմանին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի լրատվականի բաժնից:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է ՄԻԵԴ նախագահի այցը մեր երկիր, հատկապես երբ այն կայանում է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում տեղի ունեցող կարևոր միջոցառումներից մեկի՝ «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրներում» թեմայով խորհրդաժողովի կապակցությամբ: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանն այսօր ԵԽ ակտիվ անդամներից է, մասնակցում է կազմակերպության աշխատանքներին բոլոր մակարդակներում՝ իր ներդրումը բերելով կազմակերպությունում ընթացող գործընթացներին և համաեվրոպական օրակարգային հարցերի ձևավորմանն ու մեր երկրի համար մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է ԵԽ անդամակցությունից 12 տարի անց ստանձնել կազմակերպության նախագահությունը: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՄԻԵԴ դերը ԵԽ անդամ երկրներում բնակվող շուրջ 800 միլիոն մարդկանց իրավունքների պաշտպանության գործում:
Ընդգծելով, որ Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրները տարբեր են իրենց պատմությամբ և ներկայով, սակայն միավորված են ընդհանուր արժեքներով, Նախագահը նշել է, որ Հայաստանի ցանկությունն է, որպեսզի Եվրոպական դատարանը լինի հնարավորինս արդյունավետ աշխատող կառույց: Այս առումով, ըստ Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանն ամբողջապես աջակցել և աջակցում է բոլոր այն գործընթացներին ու բարեփոխումներին, որոնց նպատակը Դատարանի արդյունավետության բարձրացումն է:
Նշելով, որ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան, ՄԻԵԴ նախագահ Դին Շպիլմանը ուրախությամբ է փաստել, որ դա տեղի է ունենում ԵԽ նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության ժամանակաշրջանում: Նա գոհունակությամբ է խոսել այցի շրջանակներում ՀՀ բարձրաստիճան մի շարք պաշտոնյաների հետ ունեցած արդյունավետ քննարկումների մասին:
Հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը և ՄԻԵԴ նախագահը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների ընթացքի, եվրոպական կառույցների հետ մեր երկրի համագործակցության և բարեփոխումների իրականացման գործում ցուցաբերվող աջակցության կարևորության, ինչպես նաև ՄԻԵԴ ընթացիկ գործունեության մասին:

Президент Армении принял председателя ЕСПЧ Дина Шпильмана
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял председателя Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) Дина Шпильмана. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Серж Саргсян приветствовал визит председателя ЕСПЧ в Армению, особенно с учетом того, что он проходит в связи с одним из важных мероприятий в рамках председательства Армении в Комитете министров Совета Европы – конференции «Европейские стандарты приоритета права и границы усмотрения властей в странах-членах СЕ».
Глава государства отметил, что Армения сегодня является активным членом СЕ, участвует в работах организации на всех уровнях, внеся свой вклад во все процессы и в формировании общеевропейской повестки. Президент Серж Саргсян заявил, что для Армении большая честь и ответственность принять председательство в СЕ через 12 лет после членства этой организации.
Серж Саргсян высоко оценил роль ЕСПЧ в защите прав около 800 миллионов человек, проживающих в странах Совета Европы.
Президент С.Саргсян, подчеркнув, что страны-члены Совета Европы, имея различную историю и настоящее, объединены общими ценностями, отметил, что Армения желает, чтобы Европейский суд был максимально эффективно работающей структурой. По словам главы государства, в данном контексте Армения полностью поддерживала и поддерживает все процессы и реформы, цель которых повышение продуктивности ЕСПЧ.
Отметив, что впервые посещает Армению, председатель ЕСПЧ Дин Шпильман с радостью констатировал, что визит проходит в период председательства Армении в Комитете министров Совета Европы. Он с удовлетворением отметил, что в рамках визита провел ряд плодотворных встреч с высокопоставленными лицами Армении.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями о ходе судебно-правовых реформ в Армении, сотрудничества страны с европейскими структурами и важности содействия в реализации реформ, а также о текущей деятельности ЕСПЧ.