Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՄԻԵԴ նախագահ Դին Շպիլմանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Դին Շպիլմանին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի լրատվականի բաժնից:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է ՄԻԵԴ նախագահի այցը մեր երկիր, հատկապես երբ այն կայանում է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում տեղի ունեցող կարևոր միջոցառումներից մեկի՝ «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրներում» թեմայով խորհրդաժողովի կապակցությամբ: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանն այսօր ԵԽ ակտիվ անդամներից է, մասնակցում է կազմակերպության աշխատանքներին բոլոր մակարդակներում՝ իր ներդրումը բերելով կազմակերպությունում ընթացող գործընթացներին և համաեվրոպական օրակարգային հարցերի ձևավորմանն ու մեր երկրի համար մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է ԵԽ անդամակցությունից 12 տարի անց ստանձնել կազմակերպության նախագահությունը: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՄԻԵԴ դերը ԵԽ անդամ երկրներում բնակվող շուրջ 800 միլիոն մարդկանց իրավունքների պաշտպանության գործում:
Ընդգծելով, որ Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրները տարբեր են իրենց պատմությամբ և ներկայով, սակայն միավորված են ընդհանուր արժեքներով, Նախագահը նշել է, որ Հայաստանի ցանկությունն է, որպեսզի Եվրոպական դատարանը լինի հնարավորինս արդյունավետ աշխատող կառույց: Այս առումով, ըստ Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանն ամբողջապես աջակցել և աջակցում է բոլոր այն գործընթացներին ու բարեփոխումներին, որոնց նպատակը Դատարանի արդյունավետության բարձրացումն է:
Նշելով, որ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան, ՄԻԵԴ նախագահ Դին Շպիլմանը ուրախությամբ է փաստել, որ դա տեղի է ունենում ԵԽ նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության ժամանակաշրջանում: Նա գոհունակությամբ է խոսել այցի շրջանակներում ՀՀ բարձրաստիճան մի շարք պաշտոնյաների հետ ունեցած արդյունավետ քննարկումների մասին:
Հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը և ՄԻԵԴ նախագահը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների ընթացքի, եվրոպական կառույցների հետ մեր երկրի համագործակցության և բարեփոխումների իրականացման գործում ցուցաբերվող աջակցության կարևորության, ինչպես նաև ՄԻԵԴ ընթացիկ գործունեության մասին:

Armenian president receives Dean Spielmann
Armenian President Serzh Sargsyan received today President of the European Court of Human Rights Dean Spielmann, the presidential press service reports.
S. Sargsyan welcomed the visit of ECHR President to Armenia, especially as it is paid in connection with one of the most important events under Armenia’s Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe – the international conference “The European Legal Standards of Rule of Law and the Scope of Discretion of Powers in the Member-States of the Council of Europe.
In the words of S. Sargsyan, Armenia is an active member of the Council of Europe. It participates in the organization’s work at all levels, making its contribution to all processes and the establishment of the all-European agenda. He stated that it is a great honor and responsibility for Armenia to assume the Chairmanship of the Council of Europe 12 years after it joined the organization.
The Armenian president appreciated the role of ECHR in protection of rights of some 800 million people living in Council of Europe countries.
Noting that it is first visit to Armenia, Dean Spielmann said with satisfaction that the visit is taking place during Armenia’s Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe. In his words, he had a number of fruitful meetings with high-ranking officials of Armenia.
The interlocutors exchanged opinions about the process of court and legal reforms in Armenia, the country’s cooperation with European structures, and the current activities of ECHR.