Կիպրոսում սեփականատերերի վերագրանցումներ են եղել առանց համաձայնության
Մի շարք կիպրոսյան գրանցում ունեցող ընկերությունների սեփականությունը կասկածելի հանգամանքներում փոխանցվել է երրորդ անձանց, ինչը խարդախության և հնարավոր փողերի լվացման ռիսկ է է պարունակում, փոխանցում է կիպրոսյան առաջատար կայքերից մեկը` CyprusMail-ը(http://cyprus-mail.com/2013/07/03/companies-changing-hands-without-owner...):
«Փաստինֆոյի» փոխանցմամբ` երեկ` հուլիսի 3-ին, Կիպրոսի խորհրդարանի` Ներկայացուցիչների պալատի ենթակառուցվածքների հանձնաժողովը քննարկել է բողոքներ, որոնք ներկայացվել էին ընկերությունների սեփականատերերի կողմից` այն բանից հետո, երբ առանց վերջիններիս համաձայնության իրենց ընկերությունները վերագրանցվել են ուրիշների անուններով` փաստաթղթեր կեղծելու միջոցով: Ինչպես հայտնում է CyprusMail-ը` «գլխավոր դատախազության գրասենյակի ներկայացուցիչը հայտնել է օրենսդիրներին, որ նմանoրինակ 10 բողոքներ գործարարների կողմից ներկայացվել են ոստիկանություն, որոնցից վեցը այնուհետև փոխանցվել են դատախազություն` քրեական հետաքննության սկսելու հանձնարարությամբ»:
Սակայն գլխավոր դատախազության գրասենյակում հետագայում պարզել են, որ առկա ապացույցների հիման վրա քրեական գործեր հարուցվել չեն կարող: Պաշտոնյայի խոսքերով, դեպքերի մեծ մասը առավելապես առնչվում են ընկերությունները ներկայացնող իրավաբանական կազմակերպությունների վեճերին: Բայց հարցը բարձրացրած պատգամավորներին Կիպրոսի դատախազության պատասխանը չի բավարարել: Լրագրողների հետ զրույցում հանձնաժողովի նախագահ, Կիպրոսի խորհրդարանի պատգամավոր Դեմետրիս Սայլորիսը (Demetris Syllouris) նկարագրել է սեփականության փոփոխության տեղեկությունները որպես «ընկերությունների գողություն կամ առևանգում»:
«Ներկայիս գործող համակարգը վտանգավոր հեշտությամբ թույլ է տալիս սեփականություն փոխանցել մեկ անձից մյուսին. ավելի հեշտ է բազմամիլիոնանոց ընկերության սեփականության իրավունք փոխանցել, քան գրանցել ալյումին արտադրող ընկերություն որդուդ հետ», - նշել է նա: CyprusMail-ը, մեջբերելով բանախոսի խոսքերը, նշում է. «Ընկերությունների սեփականության այս ամբողջ գործից փողերի լվացման հոտ է գալիս: Դա պարզապես համակարգային թերություններ չէ, այլ շատ կարևոր մի հարց, որ կարող է վնասել մեր ֆինանսական ծառայությունների կենտրոն լինելու համբավը», - ասել է նա:
Ի թիվս այլ բաների, փողերի լվացման միջոցների և ահաբեկչության ֆինանսավորման գնահատման փորձագետների կոմիտեի զեկույցում նշված են «արդյունավետության հետ կապված հարցեր, որոնք վերաբերում են Կիպրոսի ընկերությունների ռեգիստրում գրանցված իրավաբանական անձանց նույնականացման և ստուգման ընթացակարգերին, հաշվի առնելով ռեգիստրի տվյալների բազայի թերի լինելու փաստը»: Ընկերությունների ռեգիստրի վարչության ղեկավար Սփիրոս Կոկինոսը (Spyros Kokkinos) նշել է, որ համակարգը մնացել է գրեթե անփոփոխ վերջին 50 տարիների ընթացքում:
Թեև ռեեստրի համակարգը 2012թ.-ին էլեկտրոնային է դարձել, Կոկինոսը ասել է, որ այն պետք է զուգորդված լինի կեղծ ստորագրությունների դեմ համապատասխան ստուգումներով, ինչպես նաև անհատական մուտքի կոդերի օգտագործմամբ: Իրավաբանների միության ներկայացուցիչ Մելինա Պարգոուն նշել է, որ ընկերությունների փաստաթղթերը հաճախ ստորագրվում են արտասահմանում նոտարների կողմից և ապա բերվում Կիպրոս` փոփոխությունները հաստատվելու համար: «Ակնհայտ է, որ ավտոմատացված համակարգը կնվազեցնի կեղծիքների քանակը, այնուամենայնիվ, ամբողջությամբ դրանցից չի ձերբազատի», - ասաց նա:

Собственность ряда компаний на Кипре передана третьим лицам
Собственность ряда зарегистрированных на Кипре компаний при сомнительных обстоятельствах была передана третьим лицам, что содержит риск совершения мошенничества и возможного отмывания денег. Об этом сообщает «ФактИнфо» со ссылкой на один из ведущих кипрских сайтов – «CyprusMail».
Согласно информации, накануне, 3 июля, комиссия инфраструктур Палаты представителей (парламент) Кипра рассмотрела жалобы, представленные собственниками компаний после того, как их фирмы без их согласия путем подделки документов были перезарегистрированы на иные лица.
Как отмечает «CyprusMail», представитель Генпрокуратуры Кипра сообщил парламентариям, что 10 аналогичных жалоб были представлены предпринимателями в полицию, шесть из них затем переданы в Генеральную прокуратуру для проведения следствия. Однако в Генпрокуратуре в дальнейшем выяснилось, что на основании имеющихся доказательств уголовные дела возбуждены быть не могут. По словам представителя Генпрокуратуры, большинство случаев относятся к деятельности представляющих данные компании юридических организаций.
Однако, подчеркивает СМИ, ответ представителя Генпрокуратуры не удовлетворил озвучивших данный вопрос парламентариев. Председатель названной парламентской комиссии, депутат Деметрис Сайллорис (Demetris Syllouris) назвал изменения данных о собственности «кражей или похищением компаний».
«Действующая система с опасной легкостью позволяет передавать собственность от одного лица другому. Гораздо легче передать право на собственность многомиллионной компании, нежели зарегистрировать со своим сыном производящую алюминий компанию. Это дело с собственностью компаний пахнет отмыванием денег. Это не просто системные недостатки, речь идет об очень важном вопросе: кто мог навредить репутации нашей страны как центра по оказанию финансовых услуг?» - приводит слова кипрского депутата CyprusMail.
Кроме того, в докладе комиссии экспертов по оценке отмывания финансовых средств и финансирования терроризма указываются «вопросы эффективности, касающиеся идентификации юридических лиц, зарегистрированных в регистре компаний Кипра и процедур проверок – с учетом факта неполноценности базы данных регистра».
Глава департамента регистров компаний Кипра Спирос Коккинос (Spyros Kokkinos) отметил, что система осталась практически неизменной в течение последних 50 лет. По словам Коккиноса, хотя система реестра в 2012 году и стала электронной, она должна сопровождаться соответствующими проверками подлинности подписей, а также внедрением персональных кодов входа в систему.
Представитель союза юристов Мелина Паргоу в свою очередь заявила, что документы компаний часто подписываются за рубежом нотариусами и только потом доставляются на Кипр для утверждения изменений. «Очевидно, что автоматизированная система сократит количество фальсификаций, однако, тем не менее, полностью не избавит от них», - подчеркнула она.