Կարեն Քոչարյան. Հայաստանում իշախանություն ժառանգելու համար պայքար է գնում
Ընդդիմության բավական թուլացած պայմաններում, երբ չկա իշխանության կոնսոլիդացիայի խնդիր, տարբեր թևեր փորձում են ամրապնդել իրենց դիրքերը՝ իշխանության ժառանգորդի ամբիցիաներով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը:
«Այսօր Հայաստանը երկու հիմնական խնդիրների առաջ է կանգնած՝ իշխանությունը ժառանգելու համար ընթացող պայքար ու Եվրասիական միություն-Եվրամիություն ընտրություն: Պաշտոնանկությունների մասին մամուլում ընթացող ակնարկներով խոսակցությունները, ՎՊ հաշվետվության շուրջ քննարկումները և հայտարարությունները պետք է հենց այս կոնտեքստում դիտարկել»,- ասաց Կարեն Քոչարյանը:
Քաղտեխնոլոգի խոսքով` իշխանությունը ժառանգելու համար պայքարի մեջ են մտել շատ տարբեր թևեր` տարիքով ՀՀԿ-ականներ-երիտասարդներ, օլիգարխներ-քաղաքական թև, կառավարություն-ԱԺ, ռուսամետ-արևմտամետ և այն:

Карен Кочарян: В Армении идет борьба за наследование власти
В условиях значительного ослабления оппозиции, когда нет необходимости в консолидации власти, различные ветви пытаются укрепить свои позиции с амбициями – стать преемником власти. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами политтехнолог Карен Кочарян.
«Армения стоит сегодня перед двумя основными проблемами – борьба за власть и выбор между Евросоюзом и Евразийским союзом. Муссируемые в прессе разговоры об отставках, обсуждения и заявления вокруг отчета Контрольной палаты нужно рассматривать именно в этом контексте», - сказал Карен Кочарян.
По словам политтехнолога, в борьбе за наследование власти вступили различные группы: молодежь – старожилы Республиканской партии Армении, олигархи – политическое крыло, правительство – парламент, пророссийские и прозападные силы.
«И в этих условиях, если кто-то хоть чуть-чуть высунет голову из гнезда, получит по голове ломом», - заявил Карен Кочарян.